| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Osobie, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie zabrania się prowadzenia pojazdu. Kiedy zachodzi stan nietrzeźwości? Jakie konsekwencje wiążą się z prowadzeniem pojazdu w takim stanie?

Stan po spożyciu a stan nietrzeźwości

Stan nietrzeźwości zachodzi, wtedy gdy:

1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Natomiast stan po spożyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi bądź prowadzi do stężenie we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila albo w przypadku obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.

Co grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym. Zgodnie z treścią tych przepisów, ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeżeli prowadząc w stanie nietrzeźwości, kierowca spowoduje wypadek musi liczyć się ze znacznie wyższą karą (nawet do 15 lat pozbawienia wolności). Sąd orzeknie również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (od 1 do 10 lat lub dożywotnio).

Zobacz: Czy można oszukać policyjny alkomat?

Konsekwencje jazdy w stanie po spożyciu alkoholu:

1) 10 punktów karnych;

2) kara aresztu lub grzywny do 5000 złotych;

3) zatrzymanie prawa jazdy za pokwitowaniem;

4) skierowanie przez organ kontroli ruchu drogowego na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia bądź braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami ;

5) skierowanie przez organ kontroli ruchu drogowego na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia bądź braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami;

6) pojazd, którym kierowała osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości (lub po użyciu alkoholu lub innego środka) może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela, jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób;

7) zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Ponadto, osoby w stanie nietrzeźwości mogą być doprowadzone do izby wytrzeźwień lub innej tego typu placówki bądź do jednostki Policji. Podstawą przyjęcia jest wynika badania zawartości alkoholu w organizmie wskazujący na stan nietrzeźwości.

Badanie zawartości alkoholu w organizmie zostanie przeprowadzone, gdy zachodzi podejrzenie, że osoba kierowała pojazdem w takim stanie. Badanie może zostać przeprowadzone nawet bez zgody tej osoby, ale należy ją o tym uprzedzić.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »