REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W210: demontaż półosi

Robert Kuśpiel
Podczas wymiany półosi należy pamiętać o solidnym dokręceniu wszystkich mocowań! Fot. Newspress
Podczas wymiany półosi należy pamiętać o solidnym dokręceniu wszystkich mocowań! Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Demontaż półosi nie jest skomplikowany. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie i szybko zdemontować półoś napędową w Mercedesie W210.

Na początku należy odgiąć kołnierz nakrętki półosi. Robimy to za pomocą śrubokręta wsuwając go w rowek półosi. Nakrętkę odkręcamy za pomocą klucza nasadowego 30. Pamiętajmy, że podczas wykonywania tej czynności samochód powinien stać na kołach z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Nakrętka ta jest bardzo mocno przykręcona. Luzujemy śruby tylnych kół i podnosimy samochód. Możemy to wykonać za pomocą tradycyjnego lewarka razem z podstawkami. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność.

REKLAMA

Zobacz też: Mercedes W210: kontrola i obsługa automatycznej skrzyni biegów

REKLAMA

Teraz musimy wycisnąć półoś z kołnierza. W przypadku kiedy jest mocno zamocowana kołnierzu to należy wypchnąć ją za pomocą ściągacza. Jest on do kupienia na serwisach aukcyjnych i sklepach motoryzacyjnych. Do dalszych działań będzie nam potrzebny kolejny podnośnik. Podstawiamy go pod wahacz i unosimy go do momentu aż półoś osiągnie poziom. Dla bezpieczeństwa najlepiej podłożyć kolejną podstawkę.

Odkręcamy półoś od kołnierza łączącego, która zamocowana jest za pomocą śrub. Wyjmujemy je razem z blaszanymi podkładkami zabezpieczającymi. Teraz zsuwamy półoś i odchylamy ją do dołu po czym wyjmujemy. Należy robić to bardzo ostrożnie. Podczas wyjmowania może odłączyć się pokrywa przegubu. Kontrolujemy czy osłony gumowe są szczelne i nie ma na nich znaków uszkodzeń.

Przystępujemy do montażu. Na początku czyścimy dokładnie powierzchnie czołowe kołnierza łączącego oraz pokrywy. Usuwamy pozostałości po środku zabezpieczającym z wielowypustu piasty koła. Wsuwamy półoś w kołnierz po czym osadzamy ją w kołnierzu łączącym. Instalujemy nowe podkładki blaszane i wkręcamy nowe śruby. Zalecamy nałożyć cienką warstwę oleju na wszystkie gwinty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana filtru paliwa i powietrza w silniku Diesla

REKLAMA

Wszystkie śruby dokręcamy naprzemiennie jeżeli mamy pewność, że wszystkie elementy są prawidłowo dokręcone to opuszczamy podnośnik znajdujący się pod wahaczem. Wyjmujemy go i zakładamy tylne koło. Dokręcamy śruby i opuszczamy auto. Teraz wkręcamy nową nakrętkę półosi. Wykonujemy to za pomocą klucza dynamometrycznego, ustawiamy moment 220Nm dla nadwozia typu sedan i 320Nm dla nadwozia typu kombi.

Na końcu zabezpieczamy nakrętkę półosi poprzez wbicie kołnierza. Pozostaje nam wykonać jazdę próbną. Podczas wymiany półosi należy pamiętać o solidnym dokręceniu wszystkich mocowań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA