REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do dłuższej trasy?

Anna Matelska
Jak przygotować się do podróży? Fot. Fotolia
Jak przygotować się do podróży? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podróże na dwóch kółkach dają mnóstwo frajdy i możliwości. Turystyka motocyklowa wymaga jednak przygotowań, które pomogą uniknąć niemiłych niespodzianek na trasie. Jak najlepiej przygotować się do wyjazdu?

Spontaniczne wyjazdy w nieznane mają niewątpliwie wiele zalet, jednak całkowita beztroska może skończyć się w najlepszym wypadku mało udaną wycieczką. Nawet najwięksi miłośnicy przygód poświęcają trochę czasu  na przygotowania przed wyjazdem.

REKLAMA

Przegląd techniczny motocykla, sprawdzenie poszczególnych podzespołów i dokonanie niezbędnych wymian to absolutne minimum. Wiele osób decyduje się również na „podrasowanie” sprzętu przed wyprawą i dostosowanie go do specyficznych warunków na trasie – warto zastanowić się chociażby nad sposobem przewożenia bagażu. O tym, jak przygotować motocykl do podróży można przeczytać TUTAJ [link do tekstu Jak przygotować motocykl do dłuższej trasy?].

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do dłuższej trasy?

Kierowca na medal

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeździec, który decyduje się na daleką wyprawę, musi wiedzieć, że to zupełnie inny rodzaj motocyklizmu niż codzienne dojazdy do pracy. Wielogodzinne prowadzenie motocykla wymaga kondycji fizycznej i psychicznej, ogromnej wytrwałości i koncentracji.

Jeśli wcześniej nie podróżowaliśmy na moto, nie porywajmy się od razu na wyprawę na drugi koniec świata. Warto wprawić się, zaczynając na przykład od weekendowych wypadów za miasto. Nie zaszkodzi również zadbać o naszą formę fizyczną przed wyjazdem i poćwiczyć choćby podnoszenie motocykla po upadku.

Zobacz też: Dlaczego opony w motocyklu przedwcześnie się zużywają?

Motocyklista musi być również przygotowany pod względem ubioru –  nie może być mowy o podróżowaniu w dżinsach i podkoszulku. Wybór odpowiedniego stroju jest istotną kwestią, warto więc zastanowić się wcześniej, jakie warunki mogą panować na trasie.

Czy ważniejsza będzie ochrona przed upałem, w czym pomaga oddychająca membrana, czy może powinniśmy skupić się na osłonie przed deszczem i zainwestować w wodoodporne buty i rękawice? Przy wielodniowych wyprawach szczególnie narażeni jesteśmy na przewianie – cierpią zwłaszcza nerki i stawy kolanowe. Być może warto więc pomyśleć o zakupie pasu nerkowego i ocieplaczy na kolana.

Towarzystwo nie bez znaczenia

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 2

W przypadku dłuższych wyjazdów szczególnie ważne jest, by nie zabierać na motocykl byle kogo. Jeśli planujemy wyjechać z pasażerem, dobrze jeśli jest to osoba, która już wcześniej miała kontakt z jednośladami i wie, jak zachować się w trakcie jazdy. Pamiętajmy, że z punktu widzenia pasażera wielogodzinne siedzenie bez ruchu na motocyklu jest dużo mniej atrakcyjne niż dla kierowcy. Pasażer oczywiście musi być również ubrany w profesjonalny strój.

Warto też przemyśleć kwestię podróżowania grupowego – wyjazdy w „stadzie” mają swój urok, jednak diametralnie różnią się od wypraw samotnych. Przed wyruszeniem w drogę musimy ustalić kilka zasad, choćby to w jakim szyku jedziemy i do kogo dostosowywana będzie prędkość, jeśli w przedsięwzięciu biorą udział jeźdźcy mniej doświadczeni lub posiadający słabsze maszyny.

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 1

Planowanie trasy

Zwolennicy map i fani GPS-ów prędko nie znajdą kompromisu – z jednej strony planowanie podróży palcem po mapie ma swój urok, z drugiej strony zdobycze techniki skutecznie utrudniają zgubienie się i błyskawicznie poinformują nas o najkrótszej możliwej trasie. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Na pewno jadąc za granicę warto zgromadzić niezbędne informacje o rejonie, po którym planujemy się poruszać – o obowiązującej walucie, jakości dróg, dostępności paliwa i lokalnych przepisach drogowych. Jeśli myślimy o bardziej dogłębnym poznaniu odwiedzanych miejsc, przyda się wcześniejsze poczytanie o ciekawszych zabytkach czy atrakcjach turystycznych. Gdy już decydujemy się na urlop na dwóch kółkach, nie szczędźmy starań, by był to wyjazd maksymalnie udany!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA