| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Umowa najmu nie ma zastosowania jedynie do nieruchomości. Najem może dotyczyć także rzeczy ruchomych w tym samochodów. Co należy wiedzieć o najmie samochodu?

Umowa najmu

Wbrew powszechnemu przekonaniu umowa najmu nie dotyczy tylko nieruchomości. Najem może obejmować także rzeczy ruchome, w tym również samochody. Taka umowa to często, zwłaszcza przy prowadzeniu działalności gospodarczej, łatwy sposób na uzyskanie samochodu bez konieczności ponoszenia kosztów jego zakupu.

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu samochodu?

Prawa i obowiązki stron

Zawarcie umowy najmu oznacza, że strony biorą na siebie wzajemne prawa i obowiązki. Po stronie wynajmującego podstawowym obowiązkiem będzie wydanie pojazdu najemcy w stanie nadającym się użytku określonego w umowie. Z drugiej strony najemca jest obowiązany do regularnego płacenia wynagrodzenia.

Wynagrodzenie nie musi być określone w pieniądzu. Strony mogą uzgodnić, że wynagrodzenie będzie przekazywane wynajmującemu w świadczeniach innego rodzaju (np. w ramach wynagrodzenia najemca zobowiązuje się do świadczenia określonych usług na rzecz wynajmującego).

Używanie pojazdu

W czasie trwania umowy najemca powinien używać rzeczy najętej w sposób określony w umowie, a gdy umowa nie przewiduje szczegółowych postanowień, w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Jeżeli w umowie oznaczono, iż najęty samochód będzie przeznaczony do przewozu osób, to przewóz towaru będzie oznaczał złamanie postanowień umowy. Jest to o tyle istotne, że w sytuacji, gdy najemca będzie używał samochodu w sposób sprzeczny z umową albo z przeznaczeniem rzeczy, wynajmujący będzie mógł (przy zachowaniu określonych warunków) wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Zobacz również: Co zrobić gdy samochód w leasingu ma wady?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK