| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Umowa najmu nie ma zastosowania jedynie do nieruchomości. Najem może dotyczyć także rzeczy ruchomych w tym samochodów. Co należy wiedzieć o najmie samochodu?

Umowa najmu

Wbrew powszechnemu przekonaniu umowa najmu nie dotyczy tylko nieruchomości. Najem może obejmować także rzeczy ruchome, w tym również samochody. Taka umowa to często, zwłaszcza przy prowadzeniu działalności gospodarczej, łatwy sposób na uzyskanie samochodu bez konieczności ponoszenia kosztów jego zakupu.

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu samochodu?

Prawa i obowiązki stron

Zawarcie umowy najmu oznacza, że strony biorą na siebie wzajemne prawa i obowiązki. Po stronie wynajmującego podstawowym obowiązkiem będzie wydanie pojazdu najemcy w stanie nadającym się użytku określonego w umowie. Z drugiej strony najemca jest obowiązany do regularnego płacenia wynagrodzenia.

Wynagrodzenie nie musi być określone w pieniądzu. Strony mogą uzgodnić, że wynagrodzenie będzie przekazywane wynajmującemu w świadczeniach innego rodzaju (np. w ramach wynagrodzenia najemca zobowiązuje się do świadczenia określonych usług na rzecz wynajmującego).

Używanie pojazdu

W czasie trwania umowy najemca powinien używać rzeczy najętej w sposób określony w umowie, a gdy umowa nie przewiduje szczegółowych postanowień, w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Jeżeli w umowie oznaczono, iż najęty samochód będzie przeznaczony do przewozu osób, to przewóz towaru będzie oznaczał złamanie postanowień umowy. Jest to o tyle istotne, że w sytuacji, gdy najemca będzie używał samochodu w sposób sprzeczny z umową albo z przeznaczeniem rzeczy, wynajmujący będzie mógł (przy zachowaniu określonych warunków) wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Zobacz również: Co zrobić gdy samochód w leasingu ma wady?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK