| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Kiedy nie trzeba przynosić tablic rejestracyjnych przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

Kiedy nie trzeba przynosić tablic rejestracyjnych przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

Od 7 czerwca uproszczono niektóre procedury związane ze zmianami w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – od tego momentu nie każda wizyta w urzędzie komunikacji będzie wiązała się z koniecznością wykręcania tablic rejestracyjnych w celu ich legalizacji.

Jak było do tej pory?

Przed wydaniem rozporządzenia Ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 13 kwietnia 2012 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego, każda wizyta w urzędzie w celu wymiany dowodu rejestracyjnego (niezależnie od tego, czy zmieniał się właściciel, czy nie) wymagała wyjęcia tablic rejestracyjnych i przyniesienia ich do urzędu komunikacji.

Wszystko po to, aby można było tablice „zalegalizować” – co sprowadzało się do naniesienia nowych naklejek legalizacyjnych.

Zobacz też: Czy mandat może się przedawnić?

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Polecamy: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Polecamy: Aktualny taryfikator mandatów 2018 r.

Jak wygląda wymiana dowodu rejestracyjnego po zmianach w prawie?

Wspomniane już rozporządzenie zmienia procedurę w przypadkach, w których wraz ze zmianą dowodu rejestracyjnego nie idzie w parze konieczność zmian tablic rejestracyjnych – ani nie dochodzi do zmiany właściciela.

Brak konieczności przyniesienia tablic rejestracyjnych (naniesienia nowych naklejek) w przypadku zmiany dowodu rejestracyjnego następuje w przypadku:

  • wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego;
  • wydania nowego dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejne wpisy terminu badania technicznego pojazdu;
  • wydania nowego dowodu rejestracyjnego w związku z zawiadomieniem o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, o którym mowa w art. 78 ust. 2 pkt 2 ustawy, bez zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego.

Zobacz też: Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

Ostatni punkt odnosi się do zmian danych ujawnianych w dowodzie rejestracyjnym – takich jak imię i nazwisko właściciela (np. w przypadku przyjęcia nazwiska małżonka, czy zmiany w trybie administracyjnym) , jego adres zamieszkania, ale także m.in. zamontowania instalacji gazowej.

W powyższych sytuacjach organ rejestrujący pojazd dokonuje legalizacji poprzez wprowadzenie numeru naklejek legalizacyjnych w rubryce „adnotacje urzędowe” dowodu rejestracyjnego.

Zobacz też: Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Kiedy nadal będziemy musieli przynieść tablice rejestracyjne do urzędu?

Stara procedura – związana z koniecznością wymontowania tablic rejestracyjnych nadal obowiązuje w przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu:

  • zmiany właściciela samochodu (niezależnie od tego, czy nabyło się całość czy tylko udział we własności pojazdu).
  • zmian danych dotychczasowego właściciela, skutkujących zmianą właściwości organu rejestrującego pojazd (w sytuacji, gdy dotychczasowy właściciel zmienił miejsce zamieszkania na takie , które znajduje się w innym starostwie niż dotychczasowe).

Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Zmiana miejsca zamieszkania w obrębie m. st. Warszawy przy zmianie dzielnicy – nie oznacza zmiany właściwości organu rejestrującego. Warszawa jest miastem na prawie powiatu, a przydzielenie kompetencji do rejestracji pojazdów poszczególnym urzędom dzielnic ma na celu wyłącznie usprawnienie procedury.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK