reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy mandat może się przedawnić?

Czy mandat może się przedawnić?

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

Od kiedy liczy się termin przedawnienia

Zgodnie z art. 45 §3 kodeksu wykroczeń, grzywna stwierdzona mandatem nie może być dochodzona po upływie 3 lat od daty uprawomocnienia.

Kwestia uprawomocnienia się mandatu zależna jest od tego, z jakim mandatem mamy do czynienia – a rozróżniamy rodzaje mandatów karnych:

1. płatne bezpośrednio funkcjonariuszowi (gotówkowe) – dot. wyłącznie  osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu.

2. kredytowe – płatne w terminie 7 dni od daty pokwitowania (przy zatrzymaniu sprawcy na gorącym uczynku)

3. zaoczne – w przypadku ustalenia sprawcy w oparciu np. o zapis fotoradaru, czy wystawienia mandatu pod nieobecność sprawcy (np. za złe parkowanie) – płatne w terminie 7 dni od otrzymania.

Zobacz też: Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

W przypadku mandatu karnego określonego w pkt. 1 i 3 – uprawomocnia się on wraz z chwilą zapłaty mandatu (bezpośrednio Policjantowi – lub w terminie określonym w mandacie zaocznym). Mandat kredytowy uprawomocnia się wraz z pokwitowaniem jego odbioru.

W przypadku nie zapłacenia w terminie mandatu zaocznego – organ, który go wystawił składa do sądu wniosek o ukaranie sprawcy w trybie procesowym (taki mandat nie może się uprawomocnić, więc nie mógłby być dochodzony w ramach postępowania egzekucyjnego w administracji).

W związku z powyższym – przedawnić może się jedynie mandat kredytowy.

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialność zaś za wykroczenia ścigane w trybie procesowym (w przypadku nie zapłacenia mandatu zaocznego lub odmowie przyjęcia mandatu kredytowego), wynosi rok od dnia popełnienia wykroczenia. Jeśli w ww. terminie wszczęto postępowanie sądowe – okres ten wydłuża się do dwóch lat.  

 Innymi słowy jeśli, w ciągu dwóch lat od dnia popełnienia wykroczenia nie zapadnie prawomocne orzeczenie – wykroczenie podlega przedawnieniu.

Okres przedawnienia mandatu kredytowego

Jak było to wspomniane, mandat karny kredytowy, przedawnia się wraz z upływem 3 lat od dnia jego uprawomocnienia (nie należy mylić tego terminu – z 1 rocznym terminem przedawnienia ścigania wykroczeń). Jeśli więc w ciągu ww. terminu Naczelnik Urzędu Skarbowego (będący co do zasady organem administracji odpowiedzialnym za egzekucję należności skarbu Państwa) nie podejmie skutecznych czynności zmierzających do ściągnięcia grzywny – zobowiązanie to przedawni się.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama