REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba wiedzieć o samochodowym OC?

ubezpieczenie OC
ubezpieczenie OC
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców to zdecydowanie najpopularniejsza polisa w naszym kraju. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że pod koniec września 2015 r. ochrona z tytułu tej polisy obejmowała około 20 mln pojazdów jeżdżących po polskich drogach. Mimo tej popularności ubezpieczenia OC, nie wszyscy kierowcy znają podstawowe informacje o posiadanej polisie. Dlatego porównywarka OC AC Ubea.pl zebrała najważniejsze fakty o obowiązkowym ubezpieczeniu posiadaczy pojazdów mechanicznych. Informacje zawarte w poniższych punktach mogą być cenne nie tylko dla początkujących kierowców.

1) Obowiązek ubezpieczenia obejmuje samochody ale również motorowery i przyczepy

Ubezpieczenie OC (wysokość składki sprawdzisz w kalkulatorze OC AC Ubea.pl) dla kierowców ma specyficzne zasady działania. Celem wspomnianej polisy jest ochrona kierowcy przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. Mimo tego, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zostało ustawowo powiązane z pojazdem mechanicznym. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, obowiązek ubezpieczeniowy obejmuje nie tylko motocykle i pojazdy samochodowe (samochody osobowe, samochody ciężarowe, samochody dostawcze, autobusy, ciągniki siodłowe itd.). Obowiązkową polisę musi wykupić także właściciel motoroweru, przyczepy oraz ciągnika rolniczego. Ustawodawca przewidział również konieczność ubezpieczenia pojazdów wolnobieżnych (np. koparek), które nie należą do rolników i poruszają się do drogach (w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym).

REKLAMA

2) Zakład ubezpieczeniowy maksymalnie wypłaci nawet 5 milionów euro

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych ustala również maksymalny poziom odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela z tytułu OC. W przypadku polisy dla kierowców, aktualne limity wypłat to:

  • dla szkód osobowych (na osobie) - 5 000 000 euro w ramach jednego wypadku (niezależnie od liczby poszkodowanych)
  • dla szkód majątkowych (na mieniu) - 1 000 000 euro w ramach jednego wypadku (niezależnie od liczby poszkodowanych)

Podane limity przelicza się na złote z uwzględnieniem kursu NBP, obowiązującego w dniu wypadku.

3) Wyłączenie pojazdu z użytku nie wpływa na obowiązek ubezpieczenia

Kierowcy czasem zastanawiają się, czy można zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia pojazdu, który jest zarejestrowany i czasowo wyłączony z eksploatacji (np. ze względu na wyjazd właściciela). Obowiązujące przepisy wskazują jednak, że częstotliwość użytkowania nie ma wpływu na obowiązek ubezpieczeniowy. Kierowca nie będzie musiał ponosić kosztu obowiązkowej polisy, gdy pojazd zostanie wyrejestrowany lub zezłomowany. W takiej sytuacji, umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź, jakie inne sytuacje skutkują rozwiązaniem umowy OC >

4) Poprzednia polisa ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok

REKLAMA

Warto również wiedzieć, że obowiązujące przepisy przewidują automatyczne przedłużenie ubezpieczenia na kolejny rok. Takie rozwiązanie jest stosowane, gdy klient zakładu ubezpieczeniowego najpóźniej w dniu poprzedzającym koniec okresu ochrony nie doręczy pisemnego wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie jest wysyłane Pocztą Polską, to liczy się data stempla pocztowego. Wspomniana zasada obowiązuje po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z lutego 2012 roku.

Zmiana przepisów w 2012 r. wprowadziła jeszcze jedno rozwiązanie, które jest korzystne dla kierowców. Mogą oni zrezygnować z automatycznie przedłużonej polisy OC, jeżeli posiadają drugie obowiązkowe ubezpieczenie. W takiej sytuacji, klientowi firmy ubezpieczeniowej przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Dowiedz się więcej o zwrocie składki za niewykorzystany okres ochrony >

5) W pewnych sytuacjach ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wypadku

Obowiązujące przepisy zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić szeroki zakres ochrony dla kierowcy. Trzeba jednak wiedzieć, że w pewnych sytuacjach ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, firma sprzedająca polisę OC dla kierowców, nie odpowiada za szkody dotyczące:

  • zniszczeń, które kierujący wyrządził na mieniu posiadacza pojazdu
  • przedmiotów (bagażu, ładunków, przesyłek) przewożonych za opłatą (uwaga: jeśli za wypadek jest odpowiedzialny inny kierowca, ta zasada nie będzie obowiązywać)
  • utraty cennych przedmiotów (m.in. biżuterii, papierów wartościowych, gotówki, dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych i numizmatycznych)
  • zanieczyszczenia lub skażenia środowiska

Nieco inne zasady obowiązują, jeżeli kierowca pojazdu:

  • umyślnie spowodował wypadek
  • zbiegł z miejsca wypadku
  • znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, stanie nietrzeźwości albo w stanie odurzenia narkotykami lub środkami psychotropowymi
  • nielegalnie wszedł w posiadanie samochodu (np. ukradł go z parkingu)
  • nie posiadał prawa jazdy odpowiedniej kategorii (uwaga: wyjątek dotyczy sytuacji, w której chodziło o ratowanie mienia, życia ludzkiego albo pościg za przestępcą)

REKLAMA

W każdej z wymienionych sytuacji, ubezpieczyciel pokryje szkodę wyrządzoną przez kierowcę, ponieważ priorytetem jest ochrona ofiar wypadku. Przepisy przewidują jednak możliwość zwrócenia się do sprawcy wypadku z roszczeniem zwrotnym (tzw. regresem). Ubezpieczyciele korzystają z takiego sposobu odzyskania poniesionych kosztów jeśli kierowca np. spowodował wypadek po spożyciu alkoholu.

Trzeba pamiętać, że prawo do regresu przysługuje również Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Ta instytucja likwiduje szkody, jeżeli sprawca wypadku nie posiadał ważnego ubezpieczenia. W dalszej kolejności, UFG obciąża lekkomyślnego kierowcę kosztami likwidacji szkód i narosłymi odsetkami. Roszczenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, jeżeli w wypadku jakaś osoba poniosła śmierć lub doznała poważnych obrażeń. 

Źródło: porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA