reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz art. 813 par. 1), ubezpieczyciel musi zwrócić klientowi składkę za niewykorzystany okres ochrony. Taka zasada dotyczy również obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. W przypadku wspomnianej polisy, zwracana składka wynosi nawet kilkaset złotych. W związku z powyższym, warto przedstawić dokładne zasady zwrotu składki, który kierowca powinien otrzymać za niewykorzystaną ochronę.

Zwracana składka OC nie zawsze trafi do obecnego właściciela pojazdu

Zwrot składki jest możliwy po rozwiązaniu umowy ubezpieczenia przed końcem przewidzianego okresu ochrony. W zdecydowanej większości przypadków, polscy kierowcy wykupują obowiązkowe polisy na kolejne 12 miesięcy. Rozwiązanie umowy takich ubezpieczeń jest możliwe tylko w przypadkach określonych przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych (pełna nazwa ustawy: ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przyczyny wygaśnięcia obowiązkowej ochrony dla posiadaczy pojazdów, zostały wymienione w przepisach. W innych sytuacjach niż te przewidziane ustawą, umowy ubezpieczenia nie można wypowiedzieć.  

Zobacz też: Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, wygaśnięcie ochrony z tytułu OC dla kierowców (wysokość składki sprawdzisz w kalkulatorze OC AC Ubea.pl)  następuje po:

  1. upływie przewidzianego okresu ochrony
  2. wyrejestrowaniu pojazdu mechanicznego (w tym wyrejestrowaniu na wskutek kradzieży lub przekazania auta do stacji demontażu)
  3. udokumentowaniu trwałej i zupełnej utraty pojazdu nieskutkującej zmianą posiadacza (przykład: całkowite zniszczenie auta w wypadku)
  4. zarejestrowaniu pojazdu poza granicami Polski
  5. trzech miesiącach od ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń
  6. upływie 30 dni bez rejestracji pojazdu jeśli strony zawarły umowę ubezpieczenia przed rejestracją (w takim przypadku prawo do odstąpienia od umowy przysługuje zarówno klientowi jak i ubezpieczycielowi)
  7. wypowiedzeniu automatycznie przedłużonej umowy, gdy klient ma ochronę zapewnianą przez inne towarzystwo
  8. odstąpieniu od umowy przez klienta, który zakupił polisę za pośrednictwem Internetu lub telefonu (możliwość odstąpienia bez podawania przyczyny w ciągu 30 dni od transakcji)
  9. wypowiedzeniu umowy, która dotyczy polisy nabytej razem z zakupionym pojazdem

We wszystkich wymienionych sytuacjach, ubezpieczyciel musi zwrócić składkę za niewykorzystany okres ochrony. Wypłata powinna nastąpić w trakcie kolejnych 14 dni po wypowiedzeniu umowy lub odstąpieniu od umowy. Pieniądze w ramach zwrotu zwykle otrzymuje aktualny właściciel samochodu lub motocykla. Wyjątek dotyczy jedynie punktu numer 9 (patrz powyżej). Zgodnie z zasadami logiki, zwrot składki powinien otrzymać poprzedni właściciel samochodu, który zakupił polisę. Właśnie takie rozwiązanie przewidują obowiązujące przepisy. Trzeba jednak pamiętać, że zwrot jest naliczany z uwzględnieniem okresu pomiędzy wypowiedzeniem umowy przez kolejnego właściciela pojazdu i planowanym zakończeniem ochrony. W opisywanej sytuacji może powstać swoisty konflikt interesów. Dla poprzedniego właściciela samochodu lub motocykla, najkorzystniejsze jest szybkie rozwiązanie umowy (ze względu na wyższy zwrot składki).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 05.02.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwrot polisy OC fot. Fotolia
Zwrot polisy OC fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama