| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC

Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC

Po szkodzie często nie wiemy, jakiego odszkodowania możemy się spodziewać i od czego w istocie ono zależy. Na rynku można znaleźć kilka wariantów ubezpieczenia AC, które różnią się od siebie zakresem ochrony. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, którymi kierują się towarzystwa przy obliczaniu wysokości odszkodowania z tytułu AC.

Od czego zależy wysokość odszkodowania -  Wartość pojazdu

Podstawą wyliczenia odszkodowania jest suma ubezpieczenia, która najczęściej jest wartością rynkową pojazdu. W zależności od posiadanego wariantu polisy AC może to być:

-  wartość samochodu w dniu zawierania polisy (stała suma ubezpieczenia),
- wartość samochodu w dniu zaistnienia szkody (zmienna suma ubezpieczenia)

Zobacz też: Stała i zmienna suma AC

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na wysokość kwoty odszkodowania są udziały własne, czyli z góry określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia procentowa lub kwotowa wartość szkody. Udziały posiadacz polisy świadomie bierze na siebie w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia.

Wpływ ma też amortyzacja cen części zamiennych - czyli procentowy ich ubytek wynikający z określonego wariantu umowy ubezpieczenia.

Pamiętaj: Niektóre towarzystwa oferują polisy AC z zerowymi udziałami własnymi. Dają też możliwość wykupienia amortyzacji cen części zamiennych, co oznacza, że w razie naprawy TU pokryje 100% wartości nowych części.

Zobacz też: O co zapytać przy wyborze AC?

Od czego zależy wysokość odszkodowania - Typ szkody

Wysokość odszkodowania w AC zależy od tego, czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą czy też szkodą częściową.
Szkoda całkowita to sytuacja, gdy nasz samochód uległ takiemu zniszczeniu, że nie można go naprawić lub  naprawa nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Ten drugi przypadek oznacza koszty wyższe niż określony próg. W praktyce najczęściej oznacza to szkodę, której wysokość przekroczyła 70% wartości auta w dniu jej powstania. Odszkodowanie wyniesie wtedy tyle, ile wart był samochód bezpośrednio przed szkodą minus wartość tego, co pozostało i stanowi wymierną wartość handlową, czyli tzw. pozostałości pojazdu.

Pamiętaj: Szkoda całkowita oznacza automatyczne rozwiązanie umowy AC.

Szkoda częściowa dotyczy uszkodzeń pojazdu, które można naprawić. Wartość naprawy zaś nie przekracza 70% wartości rynkowej auta w dniu szkody. Odszkodowanie wypłacane z tytułu AC wynosi tyle, ile koszty przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody. W zależności od wybranej opcji likwidacji szkody (wariant kosztorys lub warsztat), towarzystwo rozlicza się bezpośrednio z poszkodowanym lub warsztatem naprawczym.

Pamiętaj: Bez względu na rodzaj szkody, kwota odszkodowania nie może przekroczyć wartości rynkowej pojazdu z dnia szkody. Może być to również, w zależności od wykupionego wariantu, suma ubezpieczenia określona w polisie AC. 

Zobacz też: Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC

Polecamy artykuły

Ekspert:

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC.  fot. Fotolia
Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC. fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK