reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC

Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC

Każdy ubezpieczyciel ma swoje zasady naliczania zniżek przy kalkulacji stawki za AC. Mimo różnic można znaleźć kilka wspólnych zasad. Poniżej lista upustów, które przysługują nam przy zakupie AC.

Bonus malus

Najbardziej popularną i najwyższą zniżką jest upust za bezszkodową jazdę. Zazwyczaj każdy rok  bezszkodowej jazdy premiowany jest przez ubezpieczyciela 10% zniżką. W większości towarzystw górną granicą takiej zniżki jest 60%. Warto też pamiętać, że niektóre firmy ubezpieczeniowe pozwalają przenieść zniżki  BM z polisy OC na polisę AC. Praktyka jest różna. Niektórzy przenoszą tylko część tych zniżek (np. 60% zniżki w OC daje 40% zniżki w AC), niektórzy przenoszą pełne (np. 60% zniżki w OC daje 60% zniżki w AC).

Pamiętaj: Zniżki AC przypisane są do ich właściciela. Nie jest więc ważne, dana polisa jest kontynuowana w tym samym TU czy też przenoszona do innego ubezpieczyciela.

Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco

Kto i gdzie używa samochodu

Na obniżenie składki wpływa także  wiek kierowcy. Każdy, kto zdobył już doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, czyli przestał być "młodym kierowcą" (ma więcej niż 25 lat oraz posiada prawo jazdy dłużej niż 2 lata)  może liczyć na niższą składkę z tego tytułu.

Wysokość składki może też zależeć od miejsca zarejestrowania lub użytkowania pojazdu. Towarzystwa mają własne analizy szkodowości w poszczególnych miejscach i tych, którzy jeżdżą na  terenie "mniej wypadkowym", nagradzają upustem.

Zobacz też: Samochód zastępczy z OC sprawcy lub z AC

Samochód ma znaczenie

Składka jest też pochodną „szkodowości” określonych marek samochodów. Najczęściej niższą składkę mają auta popularne i które są łatwe w naprawie (np. dlatego, że jest dogodny dostęp do części zamiennych). Nie bez znaczenia jest też to, gdzie parkujemy samochód. Na bonus cenowy mogą na pewno liczyć ci, którzy zostawiają auto w garażu, a nie "pod chmurką".

Patrz, jak się ubezpieczasz

Mniej za AC zapłacą osoby, które wybiorą jednorazową płatność za polisę, zwiększą udział własny w szkodzie lub chcą zapłacić kartą kredytową. Na niższą składkę za ubezpieczenie mogą również liczyć osoby, które przy zawieraniu ubezpieczenia powołały się na polisę znajomego zawartą w tym samym towarzystwie. Upusty dotyczą także osób, które poza ubezpieczeniami komunikacyjnymi, kupują również ubezpieczenia mieszkania – tutaj ubezpieczyciele premiują takich klientów nawet 10% zniżką. Jeżeli klient zawiera polisę na kolejny samochód w tym samym zakładzie ubezpieczeń, również może liczyć na obniżenie składki.

Pamiętaj: Upusty mogą przysługiwać także za wybrany kanał zakupu (np. internet, telefon) lub innego rodzaju promocje oferowane przez zakłady ubezpieczeń - np. zniżki dla rodziców małych dzieci.

Zobacz też: Odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń

Sposób likwidacji szkody a składka

Wybierając ubezpieczenie AC, warto przeczytać OWU i zastanowić się nad sposobem likwidacji szkody. Jeżeli samochód jest już po gwarancji i zdecydujemy się na ew. naprawę poza autoryzowanymi warsztatami w oparciu o zamienniki, składka będzie dużo niższa niż naprawa w ASO i przy użyciu oryginalnych części.

Pamiętaj: Ubezpieczyciele często stosują sezonowe zniżki, np. na wybraną markę samochodu czy z okazji urodzin ubezpieczającego. Warto więc sprawdzić takie informacje przed zakupem polisy AC.

Zobacz też: Franszyza w Autocasco

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC. Fot. Fotolia
Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama