| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Nieużywany samochód, a OC

Nieużywany samochód, a OC

Czy za samochód, którego nie używamy - np. stoi kilka miesięcy na parkingu również musimy płacić pełną stawkę ubezpieczenia OC?

Kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC są bardzo wysokie. Równie wysokie są kary za spóźnienie się z wykupieniem kontynuacji polisy ubezpieczeniowej. Dla przykładu, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu OC pojazdu trwa do 3 dni, kara wynosi aż 640 zł, z kolei gdy trwa powyżej 14 dni już 3200 zł.

Zobacz też: Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Prawo nakłada obowiązek wykupienia polisy OC każdemu właścicielowi zarejestrowanego pojazdu, bez względu na to, czy samochód stoi zaparkowany, czy uczestniczy w ruchu drogowym. Wyjątkiem są pojazdy zabytkowe, które można ubezpieczać np. na miesiąc - tylko na okres, w którym chcemy eksploatować pojazd w ruchu drogowym.

Co zatem z osobami, które odstawiają samochód na kilka miesięcy i nie użytkują auta np. w okresie zimowym? I dla nich ustawodawca przewidział rozwiązanie. Osoby, które nie zamierzają korzystać z samochodu przez jakiś okres mogą we właściwym dla zarejestrowania pojazdu wydziale rejestracyjnym czasowo wycofać pojazd z ruchu, a następnie złożyć wniosek do zakładu ubezpieczeń o obniżenie składki ubezpieczenia OC. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne ze względu na finanse, bo w myśl przepisów obniżenie składki ubezpieczenia OC dla pojazdów wycofanych czasowo z ruchu nie może być mniejsze (po uwzględnieniu zniżek przysługujących kierowcy) niż o 95%.

Zobacz też: Brak ważnego OC, a kolizja - zapłaci właściciel auta, czy kierujący?

Po ustaniu okresu czasowego wyłączenia pojazdu z ruchu właściciel auta jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia zakładu ubezpieczeń. Jeżeli tego nie zrobi zakład ubezpieczeń ma prawo do podwyższenia składki ubezpieczenia OC.

Źródło: ipolisa.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »