| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Nieużywany samochód, a OC

Nieużywany samochód, a OC

Czy za samochód, którego nie używamy - np. stoi kilka miesięcy na parkingu również musimy płacić pełną stawkę ubezpieczenia OC?

Kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC są bardzo wysokie. Równie wysokie są kary za spóźnienie się z wykupieniem kontynuacji polisy ubezpieczeniowej. Dla przykładu, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu OC pojazdu trwa do 3 dni, kara wynosi aż 640 zł, z kolei gdy trwa powyżej 14 dni już 3200 zł.

Zobacz też: Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Prawo nakłada obowiązek wykupienia polisy OC każdemu właścicielowi zarejestrowanego pojazdu, bez względu na to, czy samochód stoi zaparkowany, czy uczestniczy w ruchu drogowym. Wyjątkiem są pojazdy zabytkowe, które można ubezpieczać np. na miesiąc - tylko na okres, w którym chcemy eksploatować pojazd w ruchu drogowym.

Co zatem z osobami, które odstawiają samochód na kilka miesięcy i nie użytkują auta np. w okresie zimowym? I dla nich ustawodawca przewidział rozwiązanie. Osoby, które nie zamierzają korzystać z samochodu przez jakiś okres mogą we właściwym dla zarejestrowania pojazdu wydziale rejestracyjnym czasowo wycofać pojazd z ruchu, a następnie złożyć wniosek do zakładu ubezpieczeń o obniżenie składki ubezpieczenia OC. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne ze względu na finanse, bo w myśl przepisów obniżenie składki ubezpieczenia OC dla pojazdów wycofanych czasowo z ruchu nie może być mniejsze (po uwzględnieniu zniżek przysługujących kierowcy) niż o 95%.

Zobacz też: Brak ważnego OC, a kolizja - zapłaci właściciel auta, czy kierujący?

Po ustaniu okresu czasowego wyłączenia pojazdu z ruchu właściciel auta jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia zakładu ubezpieczeń. Jeżeli tego nie zrobi zakład ubezpieczeń ma prawo do podwyższenia składki ubezpieczenia OC.

Źródło: ipolisa.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK