| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?

Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?

W sierpniu 2014 r. została u nas zlikwidowana kasa rejestrująca. Do księgowości dotarła informacja, że w zamian została wstawiona kasa rezerwowa. Przy inwentaryzacji kas, okazało się, że w zamian została wstawiona do nas kasa z innego sklepu, czego nie zgłosiliśmy do urzędu skarbowego. Czy grożą nam jakieś sankcje z tego tytułu?

Nie, w związku z zaistniałą sytuacją nie grożą Państwu żadne sankcje. W tym przypadku za wystar­czające należy uznać spóźnione zgłoszenie nowego miejsca używania kasy rejestrującej. Oczywiście nie ma przeszkód, aby dokonując takiego zgłoszenia, skorzystać z tzw. czynnego żalu.

Obowiązki podatników związane ze zmianą miejsca używania kasy rejestrującej określają przepisy § 14 ust. 5-7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Z przepisów tych wynika, że:

  • zmiana miejsca używania kasy nie wymaga odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 14 ust. 7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),
  • w przypadku zmiany miejsca używania kasy podatnik zapewnia dokonanie zmiany w książce kasy w za­kresie określenia miejsca używania kasy oraz zapewnia dokonanie zmiany danych zapisanych w pa­mięci kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po zmianie kasa będzie używana (§ 14 ust. 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),
  • podatnik w terminie siedmiu dni od dnia zmiany miejsca używania kasy informuje o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne danych dotyczących kasy, które­go wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (§ 14 ust. 5 rozporzą­dzenia w sprawie kas rejestrujących).

Zobacz też: Czy sprzedaż samochodu pracownikowi wpływa na limit korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Podatnik ma obowiązek poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie miejsca używania kasy w terminie siedmiu dni od dnia tej zmiany.

Z treści pytania wynika, że nie został dopełniony obowiązek zgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej. Nie grożą za to jednak Państwu żadne sankcje. Ani obowiązujące przepisy ustawy o VAT, ani przepisy Kodeksu karnego skarbowego nie przewidują żadnych negatywnych konsekwencji wobec podatników (czy osób z nimi związanych) naruszających obowiązek zgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej.

Gorzej sytuacja przedstawiałaby się, gdyby w związku z używaniem kasy w nowym miejscu nie został dopełniony obowiązek zapisania w pamięci kasy danych dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa jest używana. Oznaczałoby to bowiem, że kasa rejestrująca jest używana w sposób wadliwy, co stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny (art. 61 § 3 w zw. z art. 53 § 23 w zw. z art. 53 § 21 pkt 5 Kodeksu karnego skarbowego).

Zobacz też: Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Z treści pytania nie wynika jednak, aby chodziło o taki przypadek. Prowadzi to do wniosku, że w związ­ku z zaistniałą sytuacją nie grożą Państwu żadne sankcje. Za wystarczające należy uznać spóźnione zgło­szenie nowego miejsca używania kasy rejestrującej. Oczywiście nie ma przeszkód, aby dokonując takie­go zgłoszenia, skorzystać z tzw. czynnego żalu.

PODSTAWA PRAWNA: § 14 ust. 5-7 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363; art. 61 § 3 w zw. z art. 53 § 23 w zw. z art. 53 § 21 pkt 5 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1328

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK