| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy sprzedaż samochodu pracownikowi wpływa na limit korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Czy sprzedaż samochodu pracownikowi wpływa na limit korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Sprzedaliśmy samochód będący środkiem trwałym naszemu pracownikowi. Wystawiliśmy mu faktu¬rę. Czy sprzedaż tego samochodu pracownikowi wlicza się do limitu (20 tys. zł) do stosowania kas rejestrujących?

Sprzedaż na rzecz pracownika korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie reje­strującej. Obrót z tytułu sprzedaży samochodu nie będzie wpływał na wysokość limitu przewidzianego dla zwolnienia podmiotowego.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodar­czej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących. Zakładamy, że pracownik nabył samochód jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Zobacz też: Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Rozporządzenie w sprawie zwolnień dotyczących ewidencjonowania na kasie rejestrującej przewiduje jednak specjalne zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej (poz. 35 i 49 załącznika do rozporządzenia). Jedno dotyczy pracowników, a drugie środków trwałych podlegają­cych amortyzacji. W tym przypadku bardziej opłacalne jest skorzystanie z drugiego zwolnienia, gdyż obrotu z tego tytułu nie wlicza się do limitu. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest udokumento­wanie tej sprzedaży fakturą, niezależnie od tego czy klient tego żąda.

Zobacz też: W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu samochodu z leasingu?

Jak wynika z pytania, ten warunek w Państwa przypadku został spełniony. Co oznacza, że sprzedaż jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania i nie powoduje przekroczenia limitu, który uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego dla pozostałej sprzedaży.

PODSTAWA PRAWNA: § 2, § 3 ust. 4, poz. 49 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. z 2014 r. poz. 1544

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »