reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy sprzedaż samochodu pracownikowi wpływa na limit korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Czy sprzedaż samochodu pracownikowi wpływa na limit korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Sprzedaliśmy samochód będący środkiem trwałym naszemu pracownikowi. Wystawiliśmy mu faktu¬rę. Czy sprzedaż tego samochodu pracownikowi wlicza się do limitu (20 tys. zł) do stosowania kas rejestrujących?

Sprzedaż na rzecz pracownika korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie reje­strującej. Obrót z tytułu sprzedaży samochodu nie będzie wpływał na wysokość limitu przewidzianego dla zwolnienia podmiotowego.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodar­czej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących. Zakładamy, że pracownik nabył samochód jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Zobacz też: Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Rozporządzenie w sprawie zwolnień dotyczących ewidencjonowania na kasie rejestrującej przewiduje jednak specjalne zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej (poz. 35 i 49 załącznika do rozporządzenia). Jedno dotyczy pracowników, a drugie środków trwałych podlegają­cych amortyzacji. W tym przypadku bardziej opłacalne jest skorzystanie z drugiego zwolnienia, gdyż obrotu z tego tytułu nie wlicza się do limitu. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest udokumento­wanie tej sprzedaży fakturą, niezależnie od tego czy klient tego żąda.

Zobacz też: W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu samochodu z leasingu?

Jak wynika z pytania, ten warunek w Państwa przypadku został spełniony. Co oznacza, że sprzedaż jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania i nie powoduje przekroczenia limitu, który uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego dla pozostałej sprzedaży.

PODSTAWA PRAWNA: § 2, § 3 ust. 4, poz. 49 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. z 2014 r. poz. 1544

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama