| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Samochód używany sprzedasz bez PIT

Samochód używany sprzedasz bez PIT

Jeżeli sprzedajesz samochód z zyskiem powinieneś zapłacić PIT. Co prawda nie zdarzy się to w przypadku samochodu kupionego w salonie ale już w przypadku auta kupionego za granicą to możliwe. Jest jednak sposób na PIT w tej sytuacji – trzeba odczekać 6 miesięcy ze sprzedażą. Nie dotyczy to jednak aut kupowanych „na firmę”.

Jednak przychód uzyskany ze sprzedaży rzeczy używanych (minęło 6 miesięcy od końca miesiąca w którym daną rzecz nabyto) po terminie określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z tego przepisu wynika zatem, że odpłatne zbycie rzeczy (np. samochodu) dokonane po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie stanowi źródła przychodu w świetle ustawy o PIT, co w konsekwencji oznacza, iż dochód uzyskany z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Pamiętajmy jednocześnie, że nie dotyczy to samochodów, których zakup i eksploatacja miała związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Urząd Skarbowy

Pan Karol kupił samochód w USA na aukcji. 20 października 2010 r. podpisał umowę kupna-sprzedaży samochodu, natomiast w dniu 22 listopada 2010 r. odebrał samochód z Urzędu Celnego. Pan Karol pojeździł trochę tym samochodem w Polsce ale stwierdził, że auto jest za drogie w eksploatacji i postanowił je sprzedać. Sprzedaż przedmiotowego samochodu nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej i najprawdopodobniej uda się mu sprzedać auto z zyskiem.

Rada: Trzeba poczekać ze sprzedażą 6 miesięcy od końca października 2010 r. aby nie płacić podatku. Jeżeli pan Karol sprzeda auto po 1 maja 2011 r. - nie zapłaci PIT, bo auto zyska status używanego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK