| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Samochód używany sprzedasz bez PIT

Samochód używany sprzedasz bez PIT

Jeżeli sprzedajesz samochód z zyskiem powinieneś zapłacić PIT. Co prawda nie zdarzy się to w przypadku samochodu kupionego w salonie ale już w przypadku auta kupionego za granicą to możliwe. Jest jednak sposób na PIT w tej sytuacji – trzeba odczekać 6 miesięcy ze sprzedażą. Nie dotyczy to jednak aut kupowanych „na firmę”.

Jednak przychód uzyskany ze sprzedaży rzeczy używanych (minęło 6 miesięcy od końca miesiąca w którym daną rzecz nabyto) po terminie określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z tego przepisu wynika zatem, że odpłatne zbycie rzeczy (np. samochodu) dokonane po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie stanowi źródła przychodu w świetle ustawy o PIT, co w konsekwencji oznacza, iż dochód uzyskany z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Pamiętajmy jednocześnie, że nie dotyczy to samochodów, których zakup i eksploatacja miała związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Urząd Skarbowy

Pan Karol kupił samochód w USA na aukcji. 20 października 2010 r. podpisał umowę kupna-sprzedaży samochodu, natomiast w dniu 22 listopada 2010 r. odebrał samochód z Urzędu Celnego. Pan Karol pojeździł trochę tym samochodem w Polsce ale stwierdził, że auto jest za drogie w eksploatacji i postanowił je sprzedać. Sprzedaż przedmiotowego samochodu nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej i najprawdopodobniej uda się mu sprzedać auto z zyskiem.

Rada: Trzeba poczekać ze sprzedażą 6 miesięcy od końca października 2010 r. aby nie płacić podatku. Jeżeli pan Karol sprzeda auto po 1 maja 2011 r. - nie zapłaci PIT, bo auto zyska status używanego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK