REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?
Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego? Okazuje się, że może to być dobry sposób na sfinansowanie „zakupu” samochodu dla przedsiębiorców nie dysponujących wolnymi środkami na taki cel.

Większość osób prowadzących własną działalność gospodarczą będzie prędzej czy później zmuszona do zainwestowania w pojazdy o różnym przeznaczeniu i rodzaju. Samochód osobowy, ciężarowy w celu przewożenia towarów czy też VAN dla zatrudnionego w firmie przedstawiciela handlowego. Pojawia się jednak pytanie – skąd wziąć niezbędną na sfinansowanie zakupu sumę pieniędzy?

REKLAMA

Przecież nie zawsze przedsiębiorstwo dysponuje wystarczającą ilością wolnych środków czy może pozwolić sobie na kredyt. Godną polecenia alternatywą jest wynajem długoterminowy. Kiedy i dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Zobacz też: Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Gdy mówimy o flocie samochodowej, to nie mamy na myśli przynajmniej pięciu samochodów, gdyż tym mianem określa się już pierwszy pojazd. W celu skorzystania z najmu długoterminowego nie ma konieczności kupowania kilku samochodów naraz. Wynajem jest obecnie coraz popularniejszą formą zakupu pojazdów przez polskich przedsiębiorców. Polega to na dzierżawieniu interesującego nas auta i to przy niedużych kosztach. Po upłynięciu terminu umowy, samochód zazwyczaj wraca do firmy wynajmującej, jednakże jest możliwość jego wykupu, choć nie zawsze jest to opłacalne. Podczas podpisywania umowy określany jest szacowany przebieg, co pozwala sprecyzować koszty związane z eksploatacją pojazdu. Chodzi tutaj także o wymianę zużytych części, zakup nowych opon czy przeglądów okresowych. Można liczyć także na wliczone koszty ubezpieczenia, assistance i auto zastępcze, a czasami nawet koszty paliwa. Co więcej, możliwe jest rozłożenie płatności na stałe miesięczne raty, co ułatwia rozplanowanie firmowego budżetu z dużym wyprzedzeniem. Zaletą tej formy finansowania jest także znacznie uproszczona księgowość i mniej faktur.

Zobacz też: Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemca nie musi przejmować się kwestiami administracyjnymi pojazdów, gdyż to nie jego obowiązkiem jest zapewnienie mu w pełni sprawnego samochodu. Jeśli najemca stwierdzi, że przekazany mu pojazd ma wady, to ma prawo zażądać od wynajmującego ich nieodpłatnego usunięcia. Dotyczy to zarówno wad mechanicznych, jak i prawnych. Wynajem długoterminowy aut to z pewnością korzystna opcja dla osób niemających pełnej kwoty na zakup własnego pojazdu i jednocześnie niechcących się niepotrzebnie zadłużać. Jest to też alternatywa dla zakupu auta na własność i tańsza wersja leasingu oraz ciekawa opcja dla wypożyczalni czy dla osób liczących na utrzymanie ciągłości finansowej.

Zobacz też: Konsekwencje przedwczesnego podpisania protokołu zdawczo odbiorczego przy umowie leasingu

Czy warto zdecydować się na wynajem długoterminowy? Jakie wiążą się z tym korzyści?

Czas trwania najmu strony umowy mogą określić w dowolny sposób. W przypadku najmu długoterminowego obejmuje zazwyczaj okres kilkumiesięczny lub kilkuletni. Przedsiębiorcy najmujący pojazdy mają prawo zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że była prowadzona ewidencja przebiegu samochodu. Nie jest to obowiązkowe jednak w przypadku samochodów ciężarowych. Co więcej, stworzenie floty poprzez najem pojazdów wiąże się z możliwością zapłacenia mniejszego podatku od towarów i usług. Wynajem długoterminowy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, ale także małe firmy mogą korzystać z tej formy finansowania. Najczęściej decydują się na takie rozwiązanie firmy transportowe i przedsiębiorstwa zatrudniające wielu przedstawicieli handlowych. Korzystne dla najemcy jest także to, że usługa ta związana jest z pokrywaniem kosztów ewentualnych napraw, serwisowaniem, wymianą ogumienia, podstawieniem auta zastępczego, udostępnieniem urządzeń monitorujących typu GPS czy też systemów kontroli zużycia paliwa. Możemy liczyć także na szeroki wybór różnej klasy samochodów, czyli dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA