reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Leasing to bardzo popularna metoda na finansowanie samochodu. Jednak, jakie będą konsekwencje dla leasingobiorcy gdy pojazd zostanie skradziony lub rozbity w tak dużym stopniu, że ubezpieczyciel stwierdzi tzw. szkodę całkowitą?

Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), jedynie 25 proc. posiadaczy obowiązkowego ubezpieczenia OC kupuje również dobrowolną polisę AC[1]. Oznacza to, że tylko co czwarty kierowca w przypadku szkody całkowitej wynikającej z błędu własnego, zdarzenia losowego lub kradzieży, może liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie. Ograniczona liczba samochodów prywatnych i firmowych chronionych AC wynika nie tylko z dobrowolnego charakteru polisy, który sprawia, że kierowcy rezygnują z zakupu ubezpieczenia, aby w ten sposób oszczędzić.

Więcej porad z zakresu leasingu znajdziesz tutaj

- Przyczyn stosunkowo niskiego odsetka posiadaczy AC w Polsce należy też upatrywać w obawach o wysokość odszkodowania. Kierowcy wiedzą, że rekompensata po szkodzie całkowitej czy kradzieży odpowiada aktualnej wartości auta, która z roku na rok niestety spada, co może oznaczać, że otrzymane środki będą zbyt niskie na zakup nowego samochodu lub spłatę pozostałych należności wobec leasingodawcy. Niestety wciąż wielu kierowców nie wie, że po szkodzie można otrzymać od ubezpieczyciela zwrot do wartości pierwotnej auta. Aby tak się stało, podstawowe AC musi zostać uzupełnione o tzw. GAP fakturowy, taki jak nasze ubezpieczenie MasterGAP. To najszersza z dostępnych form ubezpieczenia od utraty wartości pojazdu. – mówi Witold Potocki Dyrektor Ds. Rozwoju Grupy Masterlease.

To przydatne rozwiązanie dla firm korzystających z leasingu, szczególnie tych z sektora mikro oraz małych i średnich, które nie mogą pozwolić sobie na duże straty finansowe. Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, jak szybko auta tracą na wartości i co to oznacza w kontekście potencjalnych szkód. Zgodnie z szacunkami rynkowymi wartość samochodu spada od 38 do 54 proc. w pierwszych trzech latach użytkowania[2]. Zatem, jeśli dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej 2-3 letniego samochodu, za który przedsiębiorca zapłacił ok. 60 tys. złotych, z samego AC odzyska tylko ok. 40 tys. zł. Jeśli posiada dodatkowe ubezpieczenie GAP, otrzyma różnicę między wartością fakturową auta, czyli ceną z dnia jego zakupu, a odszkodowaniem z AC.

Jak działa GAP w leasingu?

Funkcjonowanie ubezpieczenia GAP w przypadku pojazdu, będącego przedmiotem leasingu, obrazuje poniższy przykład:

Przedsiębiorca kupił nowe auto, które kosztowało 60 000 zł netto. Po dwóch latach leasingobiorca spłacił ok. 20 000 zł netto zobowiązania. W tym czasie wartość pojazdu spadła do ok. 40 000 zł netto. W tym momencie dochodzi do kradzieży lub szkody całkowitej auta. Klient otrzymuje łącznie 60 000zł: 40 000 zł z AC, które wystarczy na spłatę pozostałego zobowiązania, oraz 20 000 zł z GAP fakturowego, które zrównoważy dotychczasową inwestycję.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama