reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Czy nowa firma ma szansę na leasing? Jakie wymogi trzeba spełnić, by nająć przedmiot w procedurze leasingowej?

Leasing jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu udzielanego przez banki. Wiele firm nie ma możliwości zakupu sprzętu czy samochodów za gotówkę, więc leasinguje je, co opłaca się często bardziej, niż kredyt. Nowe firmy, krótko działające na rynku, najbardziej narażone są na ogromne koszty, gdyż muszą zakupić cały potrzebny do prowadzania działalności sprzęt, a na razie jeszcze ich zyski są niewielkie, jeśli w ogóle występują. Czy takie firmy mogą ubiegać się o leasing? Jeśli tak, to jak i czy to się opłaca?

Zobacz też: Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Czym jest leasing?

Leasing to jedna z form finansowania bardzo popularna wśród małych i średnich firm.  Polega ona na tym, że firma leasingowa nabywa środek trwały i przekazuje go do użytkowania leasingobiorcy, w zamian za spłacane raty. Kiedy leasingobiorca skończy spłacać raty, przechodzi on na jego własność. Często na wzięcie sprzętu w leasing decydują się firmy, które nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku. Czasami jednak po prostu się on bardziej opłaca - leasingobiorca kupując np. flotę 100 samochodów, może wynegocjować niższe ceny, i w ten sposób opłaca mu się dać nam niższą ratę.

Zobacz też: Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Oczywiście, to podmioty które długo funkcjonują na rynku, mają duże obroty i przynoszą stabilne zyski, mogą liczyć na najatrakcyjniejsze oferty leasingu. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa, które funkcjonują krótko, nie mogą zdecydować się na leasing, z tym że opcje dla nich są o wiele bardziej ograniczone. Zazwyczaj żeby w ogóle mówić o możliwości wzięcia sprzętu w leasing firma powinna funkcjonować na rynku przynajmniej trzy do sześciu miesięcy i wykazywać choćby niewielkie zyski. Istnieją również instytucje, które umożliwiają wzięcie w leasing sprzętu nawet komuś, kto dopiero rozpoczął działalność gospodarczą (np. Ideabank), jednak to wyjątek.

Dla firm, które krótko działają na rynku, odpowiednia będzie uproszczona wersja leasingu.

Zobacz też: Różnica między najmem a leasingiem samochodu

Uproszczona procedura leasingu

Standardowa procedura leasingowa zakłada, że do wniosku należy dołączyć dokładną dokumentację dochodów. W przypadku procedury uproszczonej nie powinno być to wymagane. Wystarczy że przedsiębiorca złoży oświadczenie o dochodach i standardowe dokumenty takie jak  wpis do ewidencji działalności gospodarczych oraz potwierdzenia nadania numeru REGON i NIP. Niestety, oferty leasingu dostępne w procedurze uproszczonej często nie są tak atrakcyjne jak te, które dedykowane są dla firm długo funkcjonujących na rynku. Najczęściej w przypadku procedury uproszczonej wymagane są wpłaty początkowe o wartości 10-20% wartości towaru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama