| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?

Nabyłem samochód ciężarowy (dopuszczalna masa całkowita 4 tony) za środki pochodzące z kredytu bankowego. Jako zabezpieczenie kredytu bank zażądał przewłaszczenia nabytego pojazdu. Samochód stanowi środek trwały w mojej firmie. Czy mimo przewłaszczenia pojazdu wydatki na jego eksploatację mogą stanowić mój koszt uzyskania przychodów?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?

Tak, jeżeli samochód nabyty na kredyt będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, to może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z jego eksploatacją, np. koszty paliwa, koszty jego bieżących napraw, obsługi i inne koszty eksploatacji.

Zobacz też: Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony?

W tym przypadku bez znaczenia pozostaje fakt, że w celu zabezpieczenia wierzytelności finansującej za­kup samochodu został on przewłaszczony na kredytodawcę. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 lutego 2008 r., sygn. IBPB1/415-259/07/KB, czytamy, że:

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż jeżeli zakupiony samochód będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z czym przyczyni się do osiągnięcia przy­chodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, to wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne oraz koszty jego bieżących napraw, obsługi i eksploata­cji bez względu na fakt, iż w celu zabezpieczenia wierzytelności finansującej zakup samochód został prze­właszczony na kredytodawcę oraz że w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik wyko­rzystuje już wcześniej zakupiony samochód.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Odpowiadając na Pana pytanie, należy podkreślić, że przewłaszczenie nabytego samochodu na bank, z ty­tułu zabezpieczenia kredytu bankowego zaciągniętego na jego nabycie, nie wyklucza również możliwości jego amortyzowania przez Pana, mimo że - formalnie rzecz biorąc - nie jest Pan jego właścicielem. Jak bowiem wynika z art. 22f ust. 5 updof, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu, dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.

PODSTAWA PRAWNA:  art. 22 ust. 1, art. 22f ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »