| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy składki na ubezpieczenia OC, NNW oraz GAP mogą być zaliczane w całości do kosztów?

Czy składki na ubezpieczenia OC, NNW oraz GAP mogą być zaliczane w całości do kosztów?

Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy, zaciągając na ten cel kredyt. Wartość samochodu przekracza 20 000 euro. W związku z tym do kosztów uzyskania przychodów spółka zalicza tylko część składek ubezpieczenia AC. W całości do kosztów uzyskania przychodów są natomiast zaliczane składki OC, NNW oraz GAP. Czy spółka postępuje prawidłowo?

Tak, Państwa spółka postępuje prawidłowo odnośnie do wszystkich wymienionych w pytaniu składek ubez­pieczeniowych.

Przepisy updop ograniczają możliwość zaliczania w całości do kosztów podatkowych niektórych składek na ubezpieczenie samochodów osobowych. Ograniczenie to dotyczy składek na ubezpieczenie AC od samocho­dów osobowych, których wartość przekracza równowartość 20 000 euro (art. 16 ust. 1 pkt 49 updop). Nie dotyczy natomiast składek na ubezpieczenie OC oraz NNW. Potwierdzają to organy podatkowe (patrz interpretacja indy­widualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 czerwca 2010 r., sygn. ILPB3/423-248/10-3/AO).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego?

Także składki na ubezpieczenie GAP mogą być zaliczane do kosztów podatkowych w całości. Należy bo­wiem zauważyć, że wskazane na wstępie ograniczenie dotyczy „składek na ubezpieczenie samochodu oso­bowego", a więc składek dotyczących ubezpieczeń, których przedmiotem są samochody. Ma to w przypadku ubezpieczeń GAP fundamentalne znaczenie. Jak wynika z Ogólnych Warunków Ubezpieczeń (OWU) poszcze­gólnych zakładów ubezpieczeniowych - przedmiotem ubezpieczeń GAP (tj. ubezpieczeń od ryzyka utraty war­tości pojazdu) nie są pojazdy samochodowe (jak w przypadku ubezpieczeń AC), lecz ryzyko powstania straty finansowej.

Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność?

W związku z tym, że opłaty z tytułu ubezpieczenia GAP nie są „składkami na ubezpieczenie samochodu oso­bowego", w konsekwencji nie dotyczy ich ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 49 updop. Opłaty takie mogą być zatem zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w całości, nawet jeżeli przyjęta dla celów tych ubezpieczeń wartość samochodów osobowych przekracza równowartość 20 000 euro. Niestety, organy podat­kowe nie wydały interpretacji dotyczącej omawianej kwestii. Dlatego warto postarać się o interpretację indywidu­alną w tej sprawie.

PODSTAWA PRAWNA:  art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r.  poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »