reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem samochód demonstracyjny. Czy mogę zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie tego samochodu?

Tak, może Pan zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego.

Samochody demonstracyjne używane do jazd próbnych w celu zaprezentowania potencjalnemu nabywcy ich walorów użytkowych, kupowane do sprzedaży w stanie nieprzetworzonym, stanowią rzeczowy majątek przedsiębiorstwa. Przychód ze sprzedaży tych samochodów jest przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 updof. Nie ma zatem przeszkód prawnych, aby do kosztów podatkowych zali­czać wydatki poniesione na ubezpieczenie tych samochodów zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne.

Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność?

Należy jednak pamiętać, że wydatki związane z ubezpieczeniem samochodów osobowych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem art. 23 ust. 1 pkt 47 updof. Z przepisu tego wynika ko­nieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote we­dług kursu sprzedaży walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubez­pieczenia, w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Takim rodzajem ubezpieczenia jest AC.

Zobacz też: Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Ograniczenie przewidziane w art. 23 ust. 1 pkt 47 updof nie znajduje zastosowania w odniesieniu do składek na ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), OC (ubezpieczenie odpowie­dzialności cywilnej) oraz takich jak assistance (pomoc w razie awarii).

PODSTAWA PRAWNA:art. 14 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama