| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Jeden z klientów naszego biura, w imieniu którego od lat sporządzamy rozliczenie roczne, od końca 2014 r. zaczął sprowadzać samochody z Niemiec, które następnie sprzedaje za pośrednictwem komisu. Nie ma formalnie zarejestrowanej działalności gospodarczej. Czy uzyskane z tego tytułu przychody powinien traktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Wielokrotna sprzedaż samochodów przez osobę niebędącą przedsiębiorcą za pośrednictwem komisu może być uznana przez organy podatkowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku uzyskane z tego tytułu przychody będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zobacz też: Czy stanowi przychód odszkodowanie AC otrzymane za zniszczony samochód, który został wycofany z działalności gospodarczej?

Źródłami przychodów według przepisów updof są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof),
  • odpłatne zbycie innych rzeczy, tj. rzeczy ruchomych - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie - art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) updof.

Z uwagi na fakt, że przepisy updof posługują się własną definicją działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 w zw. z art. 5b updof), nie można wykluczyć sytuacji, w której w przypadku częstotliwej sprzedaży samocho­dów za pośrednictwem komisu, uzyskane z tego przychody zostaną zakwalifikowane do przychodów ze źró­dła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zobacz też: Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Jak bowiem zauważył WSA w Bydgoszczy w wyroku z 21 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Bd 651/07:

(...) W przypadku częstotliwej sprzedaży (np. samochodów) za pośrednictwem komisu przychody WSA mogą zostać zakwalifikowane przez organy podatkowe jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli komitent nie jest formalnie przedsiębiorcą. W przypadku częstotliwej sprzedaży rzeczy ruchomych za pośrednictwem komisu komitent (czyli Państwa klient) musi się zatem liczyć, że jego przychody mogą zostać uznane za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Takie podejście oznaczałoby konieczność ich opodatkowania także w sytuacji, gdy odpłatne zbycie samochodów nastąpiłoby po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.

PODSTAWA PRAWNA: art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK