Kategorie

Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Raty leasingowe za samochód objęte mogą być systemem odliczania podatku VAT. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego

Od lutego 2015 r. mam w leasingu samochód osobowy. W jakiej wysokości mogę odliczyć VAT od rat leasingowych za ten samochód?

Reklama

Jeżeli wykorzystuje Pan samochód osobowy na potrzeby zarówno firmowe, jak i prywatne, ma Pan prawo odliczyć z faktury otrzymanej od leasingodawcy (np. za czynsz inicjalny, opłatę administracyjną, raty leasingo­we lub inne płatności wynikające z umowy leasingu) 50% VAT. Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, wówczas przysługuje Panu pełne prawo do odliczenia VAT.

Wykorzystywanie samochodu osobowego w sposób mieszany daje podatnikowi prawo do odliczania VAT od opłat leasingowych w wysokości 50% podatku naliczonego. To limitowane odliczenie nie dotyczy jednak wszystkich wydatków. W przypadku samochodów osobowych, których nie można uznać za wyłącznie związa­ne z działalnością gospodarczą, prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy jednak faktur za paliwo. Ograniczenie to obowiązuje do końca czerwca 2015 r.

Przykład

Podatnik na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkuje samochód osobowy, który głównie jest wyko­rzystywany w działalności gospodarczej. Podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. Z faktur otrzymywanych od leasingodawcy za raty leasingowe odlicza 50% kwoty VAT. Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa do tego auta.

Reklama

Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, wówczas podatnikowi przysłu­guje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od opłat leasingowych. Tak wynika z art. 86a ust. 1 i ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Na okoliczności, w których uznaje się, że pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącz­nie do działalności gospodarczej podatnika, wskazuje art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Do pełnego odliczenia

VAT od opłat leasingowych (tj. od czynszu inicjalnego, rat leasingowych i innych należności wynikających z umowy leasingu) uprawniają samochody, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w usta­lonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych po­jazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Przykład

Anna Malinowska prowadzi biuro rachunkowe w centrum Łodzi. Zatrudnia w nim kilku pracowników. Na podsta­wie umowy leasingu operacyjnego w jej firmie użytkowane są dwa samochody osobowe. Pierwsze auto użytkuje właścicielka biura, natomiast drugie - jeden z pracowników. Zarówno właścicielka biura, jak i pracownik mają możliwość wykorzystania samochodów po godzinach pracy, np. w celu dojazdu do domu i z domu do pracy, w tym także w weekendy. Takie okoliczności wykluczają pełne odliczenie VAT od opłat leasingowych. Podatnik może jednak odliczać VAT częściowo, tj. w wysokości 50% podatku naliczonego od opłat leasingowych.

Podatnik, który ze względu na wyłączne wykorzystywanie auta do celów firmowych chce odliczać cały VAT od opłat leasingowych, musi w tym celu zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz złożyć w urzę­dzie skarbowym informację VAT-26. Mimo że właścicielem samochodu jest leasingodawca, to zawiadomienie do urzędu składa podatnik użytkujący samochód, czyli leasingobiorca. W tym przypadku w poz. f informacji zamiast daty nabycia pojazdu wpisujemy datę przyjęcia samochodu do używania. Zazwyczaj będzie to data odbioru samochodu od leasingodawcy.

Przykład

Spółka świadczy usługi projektowe. Jej pracownicy, podczas pracy polegającej m.in. na wizytowaniu placów budowy, załatwianiu formalności urzędowych itp., wykorzystują samochody osobowe użytkowane na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Każdy z pracowników, któremu powierzono firmowe auto, jest obowiązany pro­wadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT. Dodatkowo w każdym aucie jest zainstalowany system GPS, który zapewnia kontrolę sposobu wykorzystania samochodu. Po pracy samochody pozostają na służbowym par­kingu, bez możliwości ich pobrania poza godzinami pracy. W odniesieniu do użytkowanych samochodów spółka złożyła w urzędzie skarbowym informację VAT-26. Ze względu na to, że samochody osobowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, firma od wydatków związanych z tymi samochodami odlicza cały VAT.

Obowiązki te nie dotyczą leasingowanych samochodów wymienionych w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. W przepisie tym są wymienione pojazdy, w przypadku których odliczamy pełny VAT, bez obowiązku prowa­dzenia ewidencji przebiegu pojazdu i składania VAT-26. Wykaz tych samochodów poszerzają dwa rozporzą­dzenia wykonawcze Ministra Finansów.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: 100 pytań o samochód
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.