Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Raty leasingowe za samochód objęte mogą być systemem odliczania podatku VAT. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego

Od lutego 2015 r. mam w leasingu samochód osobowy. W jakiej wysokości mogę odliczyć VAT od rat leasingowych za ten samochód?

Jeżeli wykorzystuje Pan samochód osobowy na potrzeby zarówno firmowe, jak i prywatne, ma Pan prawo odliczyć z faktury otrzymanej od leasingodawcy (np. za czynsz inicjalny, opłatę administracyjną, raty leasingo­we lub inne płatności wynikające z umowy leasingu) 50% VAT. Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, wówczas przysługuje Panu pełne prawo do odliczenia VAT.

Wykorzystywanie samochodu osobowego w sposób mieszany daje podatnikowi prawo do odliczania VAT od opłat leasingowych w wysokości 50% podatku naliczonego. To limitowane odliczenie nie dotyczy jednak wszystkich wydatków. W przypadku samochodów osobowych, których nie można uznać za wyłącznie związa­ne z działalnością gospodarczą, prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy jednak faktur za paliwo. Ograniczenie to obowiązuje do końca czerwca 2015 r.

Przykład

Podatnik na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkuje samochód osobowy, który głównie jest wyko­rzystywany w działalności gospodarczej. Podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. Z faktur otrzymywanych od leasingodawcy za raty leasingowe odlicza 50% kwoty VAT. Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa do tego auta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, wówczas podatnikowi przysłu­guje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od opłat leasingowych. Tak wynika z art. 86a ust. 1 i ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Na okoliczności, w których uznaje się, że pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącz­nie do działalności gospodarczej podatnika, wskazuje art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Do pełnego odliczenia

VAT od opłat leasingowych (tj. od czynszu inicjalnego, rat leasingowych i innych należności wynikających z umowy leasingu) uprawniają samochody, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w usta­lonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych po­jazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Przykład

Anna Malinowska prowadzi biuro rachunkowe w centrum Łodzi. Zatrudnia w nim kilku pracowników. Na podsta­wie umowy leasingu operacyjnego w jej firmie użytkowane są dwa samochody osobowe. Pierwsze auto użytkuje właścicielka biura, natomiast drugie - jeden z pracowników. Zarówno właścicielka biura, jak i pracownik mają możliwość wykorzystania samochodów po godzinach pracy, np. w celu dojazdu do domu i z domu do pracy, w tym także w weekendy. Takie okoliczności wykluczają pełne odliczenie VAT od opłat leasingowych. Podatnik może jednak odliczać VAT częściowo, tj. w wysokości 50% podatku naliczonego od opłat leasingowych.

Podatnik, który ze względu na wyłączne wykorzystywanie auta do celów firmowych chce odliczać cały VAT od opłat leasingowych, musi w tym celu zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz złożyć w urzę­dzie skarbowym informację VAT-26. Mimo że właścicielem samochodu jest leasingodawca, to zawiadomienie do urzędu składa podatnik użytkujący samochód, czyli leasingobiorca. W tym przypadku w poz. f informacji zamiast daty nabycia pojazdu wpisujemy datę przyjęcia samochodu do używania. Zazwyczaj będzie to data odbioru samochodu od leasingodawcy.

Przykład

Spółka świadczy usługi projektowe. Jej pracownicy, podczas pracy polegającej m.in. na wizytowaniu placów budowy, załatwianiu formalności urzędowych itp., wykorzystują samochody osobowe użytkowane na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Każdy z pracowników, któremu powierzono firmowe auto, jest obowiązany pro­wadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT. Dodatkowo w każdym aucie jest zainstalowany system GPS, który zapewnia kontrolę sposobu wykorzystania samochodu. Po pracy samochody pozostają na służbowym par­kingu, bez możliwości ich pobrania poza godzinami pracy. W odniesieniu do użytkowanych samochodów spółka złożyła w urzędzie skarbowym informację VAT-26. Ze względu na to, że samochody osobowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, firma od wydatków związanych z tymi samochodami odlicza cały VAT.

Obowiązki te nie dotyczą leasingowanych samochodów wymienionych w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. W przepisie tym są wymienione pojazdy, w przypadku których odliczamy pełny VAT, bez obowiązku prowa­dzenia ewidencji przebiegu pojazdu i składania VAT-26. Wykaz tych samochodów poszerzają dwa rozporzą­dzenia wykonawcze Ministra Finansów.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: 100 pytań o samochód
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Włączony silnik w garażu to potężne zagrożenie

  Włączony silnik w garażu jest zdecydowanie jednym z tych błędów, których należy się wystrzegać. Szczególnie jeżeli garaż nie ma wentylacji.

  Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? To pytanie, które zadawać sobie mogą nabywcy. Poszukajmy odpowiedzi.

  Wymiana opon na letnie. Za wcześnie gorzej niż za późno!

  Wymiana opon na letnie. Za wcześnie umówiona wizyta u wulkanizatora może wyłączyć auto z użytkowania. Powód? Tym jest zmienność pogody.

  Kiedy koniec diesla w Polsce? Nie tylko diesla zresztą. To dziś ważne pytanie.

  Kiedy koniec diesla w Polsce? Spada udział diesli wśród pojazdów osobowych. A przecież dużymi krokami zbliża się zakaz sprzedaży aut spalinowych.

  Rodzinny sedan Nissana. Odpowiedź na współczesny styl życia

  Rodzinny sedan Nissana to nic innego jak koncept Contemporary Lifestyle Vehicle. Auto bazuje na kultowym modelu Skyline.

  Kia EV9. Premiera 7-miejscowego, elektrycznego SUV-a z Korei

  Kia EV9. Premiera zdradziła wiele szczegółów dotyczących nowego elektrycznego SUV-a. Niektóre z funkcji pojazdu brzmią naprawdę imponująco.

  Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Będziecie zaskoczeni!

  Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Japończycy mają się czym pochwalić. Szczególnie że mówimy tylko o jednej generacji auta i 7 latach obecności na rynku.

  Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

  Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

  Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

  Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

  Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

  Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

  Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

  Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

  Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

  Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

  Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy?

  Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy? Kierowcy często zastanawiają się nad tym czy elektryk ma akumulator rozruchowy 12V.

  Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

  Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

  Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

  Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

  Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

  Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

  Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

  Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

  Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

  Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

  Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

  Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

  Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

  Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

  Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

  Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

  Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

  Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

  Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

  Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

  Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

  Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

  SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

  SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?