| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy stanowi przychód odszkodowanie AC otrzymane za zniszczony samochód, który został wycofany z działalności gospodarczej?

Czy stanowi przychód odszkodowanie AC otrzymane za zniszczony samochód, który został wycofany z działalności gospodarczej?

Wycofałem z działalności gospodarczej samochód osobowy. Przed upływem 6 lat od dokonania tej czynności miałem wypadek i samochód uległ całkowitemu zniszczeniu. Ubezpieczyciel wypłacił mi odszkodowanie z AC. Czy odszkodowanie to będzie przychodem z działalności gospodarczej?

Otrzymane odszkodowanie nie stanowi dla Pana przychodu z działalności gospodarczej. Kwota odszkodo­wania korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Jest tak, ponieważ zniszczony samochód nie stanowi już składnika majątku związanego z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.

Przychodem z działalności gospodarczej są m.in. otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące skład­ników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 12 updof). Z pytania
wynika, że otrzymane odszkodowanie dotyczy samochodu, który jakiś czas temu został wycofany z działalno­ści. W związku z tym nie powstanie u Pana przychód na podstawie przywołanego przepisu.

Zobacz też: Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?

W przedstawionym przypadku nie znajdzie również zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) updof w zw. z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof. Z przepisów tych wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych także wtedy, gdy środki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności a dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. A zatem odpłatne zbycie w ww. okresie środków trwałych wycofanych z działalności gospodarczej skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej.

W opisanym stanie faktycznym samochód nie został jednak odpłatnie przez Pana zbyty, lecz całkowicie zniszczony na skutek wypadku. Równocześnie otrzymanego przez Pana odszkodowania z ubezpieczenia AC nie można utożsamiać z zapłatą. Mimo że przed wypadkiem samochód przestał być elementem majątku trwa­łego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, to z uwagi na fakt, iż otrzymana przez Pana kwota odszkodowania nie stanowi zapłaty za zbycie samochodu, nie powstanie przychód z działalności gospodar­czej na podstawie przywołanych przepisów.

Otrzymana kwota będzie stanowiła dla Pana przychód zwolniony z pdof na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Wynika z niego, że z podatku są zwolnione kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składnika majątku wykorzystywanego w prowa­dzonej działalności gospodarczej. W opisanym stanie faktycznym zniszczony samochód, za który otrzymał Pan odszkodowanie, nie jest już składnikiem związanym z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, dlatego kwota uzyskana od ubezpieczyciela korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Zdanie to podzielają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 października 2012 r., sygn. IBPBI/1/415-927/12/AP, czytamy, że:

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »