| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?

Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?

Umożliwiamy pracownikowi odpłatne korzystanie z samochodu służbowego (o pojemności silnika 1398 cm3) do celów prywatnych. W związku z tym, co miesiąc, potrącamy mu z wynagrodzenia 300 zł. Czy w tej sytuacji powinniśmy doliczać pracownikowi przychód w wysokości 250 zł?

W przedstawionej sytuacji nie powinni Państwo doliczać pracownikowi żadnego przychodu z tytułu udo­stępniania mu samochodu służbowego do celów prywatnych.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują nie tylko przepisy określające zryczałtowaną wysokość przychodu pra­cowników z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych, ale rów­nież przepisy określające wysokość takich przychodów w razie częściowo odpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. W takich przypadkach przychodem pracownika jest różnica między kwotą odpowiednio 250 zł lub 400 zł a odpłatnością ponoszoną przez pracownika (art. 12 ust. 2c updof).

Zobacz też: W jakiej wysokości ustalić przychód pracownika, jeżeli korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca?

Należy przy tym podkreślić, że doliczanie przychodu z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbo­wego do celów prywatnych, w przypadku gdy pracownik ponosi częściową odpłatność, dotyczy tylko sytuacji,

gdy odpłatność ta jest niższa od 250 zł albo 400 zł - w zależności od pojemności silnika używanego samocho­du. W sytuacji gdy odpłatność, którą ponosi pracownik z tytułu korzystania z samochodu do celów prywat­nych, jest wyższa od zryczałtowanego przychodu, przychód u pracownika nie powstaje.

Zobacz też: Jak od 1 stycznia 2015 r. ustalać przychód z tytułu używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych?

Taki właśnie przypadek ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Kwota, jaką obciążają Państwo pracownika z tytułu używania samochodu służbowego dla celów prywatnych, jest wyższa od 250 zł (tj. kwoty zryczałtowanego przychodu przewidzianej dla samochodów służbowych o pojemności silnika do 1600 cm3). A zatem w przedstawionej sytuacji u pracownika nie powstaje przychód z tytułu umożliwienia mu wykorzysty­wania samochodu służbowego do celów prywatnych.

Z tytułu udostępnienia samochodu służbowego o pojemności silnika 1398 cm3 do celów prywatnych praco­dawca potrąca z pensji pracownika miesięcznie kwotę 300 zł. W takim przypadku u pracownika nie powstaje żaden przychód z tytułu umożliwienia mu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Kwota odpłatności jest bowiem wyższa od kwoty zryczałtowanego przychodu, który dla samochodów o po­jemności silnika 1398 cm3 wynosi 250 zł.

PODSTAWA PRAWNA: art. 12 ust. 2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »