| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > W jakiej wysokości ustalić przychód pracownika, jeżeli korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca?

W jakiej wysokości ustalić przychód pracownika, jeżeli korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca?

Nasi pracownicy używają samochodów służbowych do celów prywatnych. Od 1 stycznia 2015 r. doliczamy pracownikom zryczałtowany przychód z tytułu używania samochodów służbowych do celów prywatnych. W jakiej wysokości go ustalić, jeżeli pracownik nie będzie używał samochodu przez cały miesiąc z powodu zwolnienia albo urlopu?

Jeżeli pracownik nie wykorzystuje samochodu służbowego do celów prywatnych przez cały miesiąc, przy­chód należy ustalić tylko za dni, w których pracownik używał samochodu służbowego do celów prywatnych.

Z pytania wynika, że mają Państwo wątpliwość, w jakiej wysokości ustalić przychód z tytułu używania sa­mochodów służbowych do celów prywatnych, jeżeli pracownik nie korzysta z samochodu przez cały miesiąc. Kwestię tę reguluje art. 12 ust. 2b updof. Wynika z niego, że w przypadku wykorzystywania samochodu służ­bowego do celów prywatnych przez część miesiąca, wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzy­stywania samochodu służbowego do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych w art. 12 ust. 2a updof, czyli 250 zł albo 400 zł. Kwoty te wynoszą:

  1. 8,33 zł (1/30 x 250 zł) - w przypadku samochodów służbowych o pojemności silnika do 1600 cm3,
  2. 13,33 zł (1/30 x 400 zł) - w przypadku samochodów służbowych o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Zobacz też: Jak od 1 stycznia 2015 r. ustalać przychód z tytułu używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych?

A zatem w miesiącach, w których pracownicy korzystają z samochodów służbowych tylko przez określoną liczbę dni, powinni Państwo rozpoznawać przychód w wysokości iloczynu dni wykorzystywania przez nich samochodów służbowych do celów prywatnych i ww. kwot ryczałtu za jeden dzień takiego wykorzystywania.

Pracownik ma możliwość bezpłatnego używania do celów prywatnych samochodu służbowego o pojemności silnika 1498 cm3. Pracownik w lutym br. udał się na tygodniowy urlop, w związku z czym od 7 do 15 lutego 2015 r. nie będzie korzystał z samochodu służbowego do celów prywatnych. W tej sytuacji pracodawca do przychodów pracownika może doliczyć tylko kwotę 158,27 zł (19 pozostałych dni lutego * 8,33 zł) lub jeszcze mniejszą (jeżeli w lutym 2015 r. wystąpiły jeszcze inne dni, w których pracownik nie wykorzystywał samochodu służbowego do celów prywatnych).

Zobacz też: Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód jest kosztem uzyskania przychodu?

PODSTAWA PRAWNA: art. 12 ust. 2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »