| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej najem samochodu osobowego

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej najem samochodu osobowego

Czy w sytuacji kiedy samochód przedsiębiorcy zostanie uszkodzony, a on sam wynajmie inne auto niezbędne do wykonywania pracy, to czy będzie on mógł odliczyć podatek VAT od faktury za wynajem auta?

Wynajem auta a odliczenie VAT od faktury

W ramach działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy - Mercedes klasy C. Miałem wypadek, mój dotychczasowy pojazd nadaje się już tylko do kasacji. W związku z tym byłem zmuszo­ny do wynajęcia pojazdu o podobnych parametrach - ma homologację osobową - aż do momentu, w którym zakupię nowy pojazd na własność. Czy mogę odliczyć VAT z faktury wystawianej przez firmę wynajmującą mi samochód?

Od 1 kwietnia 2014 r. w sytuacji, w której wynajęty samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, co do zasady ma Pan możliwość odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% VAT z każdej faktury dokumentującej najem samochodu. Przyj­mując natomiast, że wskazany pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (wykluczając nawet znikomy użytek na inne cele - np. osobiste), po spełnieniu określonych przesłanek będzie Pan mógł odliczać 100% VAT naliczonego od najmu tego pojazdu.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Od 1 kwietnia 2014 r. w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczal­nej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (nie istnieje już limit kwotowy odliczenia). Do wydat­ków, o których mowa, zalicza się m.in. dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu (art. 86a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Na tej podstawie można stwierdzić, że od 1 kwietnia 2014 r., jeżeli będzie Pan wynajmował samochód osobowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, co do zasady będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia 50% VAT widniejącego na fakturze dokumentującej najem. Niemniej jednak należy zauważyć, że w przypadku spełnienia określonych wymogów ma Pan również możliwość odliczenia pełnej kwoty VAT (100%). Będzie ono Panu przysługiwało, jeżeli wynajmowany pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie w dzia­łalności gospodarczej - art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Będzie tak (art. 86a ust. 4 ustawy o VAT), jeśli:

  • sposób wykorzystywania tego pojazdu (potwierdzony prowadzoną szczegółową ewidencją przebiegu pojazdu) wykluczy jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dodatkowym wa­runkiem jest tu także złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-26, w którym podatnik informuje, że wykorzystuje samochód wyłącznie w działalności) lub
  • konstrukcja pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »