| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Po zakończeniu okresu leasingowania auta, przedsiębiorca może go wykupić na własność. Czy może odliczyć VAT do jego zakupu jeśli auto będzie przeznaczone na cele osobiste?

Potwierdzają to także organy podatkowe, np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 marca 2014 r. (sygn. IPTPP4/443-877/13-2/ALN), w której czytamy:

(...) czynność nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsię- MF biorstwa stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod wa­runkiem, iż podatnikowi przysługiwało przy ich nabyciu prawo do całkowitego albo częściowego odliczenia podatku naliczonego. Zatem niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów - w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane. (...) Reasumując, nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę przedmiotowego samochodu osobowego na cele osobi­ste, natychmiast po jego wykupie, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż przy nabyciu (wykupie) samochodu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku na­leżnego o kwotę podatku naliczonego.

Przy tego typu zdarzeniach warto ponadto rozważyć kwestię sposobu wystawienia faktur dokumentu­jących nabycie po zakończeniu leasingu operacyjnego. Mimo że umowa leasingu została zawarta przez spółkę, nie oznacza to jednak obowiązku wystawienia faktur za wykup przedmiotu leasingu również na rzecz tej spółki. Faktury, jako dokumentujące nabycia niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodar­czą, i tak nie będą stanowiły podstawy do realizacji odliczenia.

Ponieważ samochody, za obopólną zgodą wspólników, od razu po wykupie zostaną przeznaczonena ich cele osobiste, nic nie stoi na przeszkodzie, aby leasingodawca wystawił faktury, w których jako nabywcy będą figurowały osoby, które faktycznie przejmą samochody, czyli wspólnicy Państwa spółki, jako osoby fizyczne. Faktury byłyby wówczas wystawione z przywołaniem imienia i nazwiska wspólnika oraz jego adresu zamieszkania, bez wskazywania danych spółki, w tym numeru NIP. Wydaje się, że wy­stąpienie do leasingodawcy z wnioskiem o takie sporządzenie faktur będzie zdecydowanie najlepszym wyjściem. W praktyce stosuje się podobne rozwiązania. Ze strony leasingodawcy nie powinno być zatem żadnych przeszkód, aby transakcje udokumentować w przedstawiony sposób.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 7 ust. 2 pkt 1 i art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »