| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak odliczać VAT od rat leasingowych i eksploatacji samochodu osobowego używanego w sposób „mieszany"

Jak odliczać VAT od rat leasingowych i eksploatacji samochodu osobowego używanego w sposób „mieszany"

W jaki sposób od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od rat leasingowych i eksploatacji samochodu oso­bowego (paliwo i konserwacja) używanego prywatnie i w działalności gospodarczej?

Jak odliczać VAT od rat leasingowych i eksploatacji samochodu osobowego używanego w sposób „mieszany"?

W przypadku samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu i wykorzystywanych zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie (użytek „mieszany"), podatnik ma prawo do odlicze­nia 50% VAT naliczonego:

  • od rat leasingowych (art. 86a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT),
  • od usług napraw lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploata­cją lub używaniem tych pojazdów (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT).

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Zgodnie z nowymi regulacjami podatnikowi przysługiwać będzie ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samocho­dowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego". Ograniczenie to będzie miało zastosowanie niezależnie od tego, czy wydatki będą dotyczyć pojazdu samochodowego stanowiącego własność podatnika (co do zasady w sensie cywilistycznym) czy też użytkowanego na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o po­dobnym charakterze.

Zobacz też: Jak odliczać VAT od samochodów wyleasingowanych przed 1 kwietnia 2014 r

Do 30 czerwca 2015 r. podatnik nie może natomiast odliczać VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodów osobowych wykorzystywanych zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Zakaz odliczania VAT od paliwa wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. nowelizującej usta­wę o VAT. Przepis ten stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze informacyjnej z 1 kwiet­nia 2014 r.:

(...) jeżeli nabywane paliwo przeznaczone jest do napędu pojazdów samochodowych wykorzy- MF stywanych do celów „mieszanych" (czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych) wówczas wysokość odliczenia podatku będzie uzależniona od rodzaju pojazdu samochodowe­go, tj.:

1) do dnia 30 czerwca 2015 r. stosuje się całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanych paliw wyko­rzystywanych do napędu: - samochodów osobowych (...)

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »