| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku

Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku

Od 2015 roku pracownicy korzystający z transportu zbiorowego organizowanego przez pracodawcę nie będą płacić podatku dochodowego z tego tytułu.

Transport zbiorowy pracowników 2015'

Dowożenie pracowników do zakładu pracy transportem zbiorowym (busem czy autobusem) wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji dla celów ustalenia przychodów poszczególnych pracowników z tego tytułu. Z tego przychodu pracownicy muszą się rozliczyć. Pracodawca musi zatem obliczyć, pobrać i wpłacić podatek, który obciąży podatnika. Przepisy te powodują spore utrudnienia dla przedsiębiorców oraz stawiają w niekorzystnym świetle osoby, które do zakładu pracy muszą dojeżdżać. Nie dość, że mają obowiązek zapłacić większy podatek dochodowy to dodatkowo stanowią utrudnienie dla pracodawcy w kwestii poszerzonych czynności podatkowych.

Ustawa deregulacyjna: pracownik zwolniony z podatku dochodowego

Aby wyrównać szanse pracowników dojeżdżających do miejsca pracy z odległych obszarów oraz ułatwić pracodawcom prowadzenie działalności, wniesiony został do Sejmu projekt czwartej ustawy deregulacyjnej przewidujący wprowadzenie zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym (art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)

Zobacz też: Aplikacja do prowadzenia ewidencji przebiegu auta: 100 % odliczenie podaktu VAT

Według projektu ustawy nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Jeśli tak się stanie, będzie to spore ułatwcie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników firm. Tym bardziej, że projekt ustawy deregulacyjnej przewiduje także wprowadzenie ogólnego ryczałtu za pojazd służbowy wykorzystywany przez pracowników do celów prywatnych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK