reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Ryczałt za samochód służbowy używany do celów prywatnych w 2015 roku

Ryczałt za samochód służbowy używany do celów prywatnych w 2015 roku

W 2015 roku polskich podatników czekają spore zmiany. Jedną z nowości będzie zryczałtowana opłata za wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Na czym polegać będą zmiany w prawie?

Ryczałt za samochód służbowy

Wedle obecnie obowiązujących przepisów, określonych w 1991 roku przez rząd premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, pracownikowi który wykorzystuje służbowy samochód do celów prywatnych (np. dojazd do pracy z domu) przedsiębiorstwo, które go zatrudnia, powinno zwiększyć przychód z tego tytułu (nieodpłatne świadczenie). Aby obliczyć wysokość tego świadczenia należy skorzystać z cen rynkowych jakie obowiązują za wypożyczenia samochodów.

Niestety, pojawiają się tu pewne problemy. Po pierwsze część pracowników ukrywa fakt, że wykorzystuje służbowe auto do celów prywatnych a po drugie, podatnicy mają wątpliwości i obawy czy wyliczone przez nich kwoty nie zostaną podważone przez urząd skarbowy. W związku z tym rząd podjął decyzję o wprowadzeniu zryczałtowanego podatku za prywatne używanie samochodu służbowego, które uzależnione będzie m.in. od pojemności skokowej silnika danego auta.

Zobacz też: Opłata z tytułu używania auta jako koszt uzyskania przychodu

Pojemność silnika a wysokość ryczałtu

Zarządzono, że wartość nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych wyniesie:

-  250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – co przy stawce podatkowej 18% oznacza kwotę 45 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku,

- 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 – czyli 72 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku.

Przykładowe wyliczenie podatku ryczałtowego

Jeśli samochód będzie wykorzystywany przez pracownika tylko w wybrane dni, to kwotę nieodpłatnego świadczenia ustalić będzie trzeba za każdy dzień – w wysokości 1/30 ww. kwot (kwota niezbędna do opodatkowania za 3 dni korzystania z auta z silnikiem o pojemności 1,4 l wyniesie:  3/30 x 250 zł = 25 zł ).

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaszuba

Specjalizuję się w procesie cywilnym prowadząc w szczególności liczne sprawy z zakresu odszkodowań, prawa upadłościowego, prawa pracy oraz sprawy gospodarcze. Jestem też autorem bloga o upadłości konsumenckiej. Z powodzeniem prowadzę również sprawy karne – zarówno w charakterze obrońcy jak i pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, reprezentując interesy klientów w sprawach o dużym ciężarze gatunkowym, m. in w sprawach o zabójstwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama