reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Ryczałt za samochód służbowy używany do celów prywatnych w 2015 roku

Ryczałt za samochód służbowy używany do celów prywatnych w 2015 roku

W 2015 roku polskich podatników czekają spore zmiany. Jedną z nowości będzie zryczałtowana opłata za wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Na czym polegać będą zmiany w prawie?

Ryczałt za samochód służbowy

Wedle obecnie obowiązujących przepisów, określonych w 1991 roku przez rząd premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, pracownikowi który wykorzystuje służbowy samochód do celów prywatnych (np. dojazd do pracy z domu) przedsiębiorstwo, które go zatrudnia, powinno zwiększyć przychód z tego tytułu (nieodpłatne świadczenie). Aby obliczyć wysokość tego świadczenia należy skorzystać z cen rynkowych jakie obowiązują za wypożyczenia samochodów.

Niestety, pojawiają się tu pewne problemy. Po pierwsze część pracowników ukrywa fakt, że wykorzystuje służbowe auto do celów prywatnych a po drugie, podatnicy mają wątpliwości i obawy czy wyliczone przez nich kwoty nie zostaną podważone przez urząd skarbowy. W związku z tym rząd podjął decyzję o wprowadzeniu zryczałtowanego podatku za prywatne używanie samochodu służbowego, które uzależnione będzie m.in. od pojemności skokowej silnika danego auta.

Zobacz też: Opłata z tytułu używania auta jako koszt uzyskania przychodu

Pojemność silnika a wysokość ryczałtu

Zarządzono, że wartość nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych wyniesie:

-  250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – co przy stawce podatkowej 18% oznacza kwotę 45 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku,

- 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 – czyli 72 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku.

Przykładowe wyliczenie podatku ryczałtowego

Jeśli samochód będzie wykorzystywany przez pracownika tylko w wybrane dni, to kwotę nieodpłatnego świadczenia ustalić będzie trzeba za każdy dzień – w wysokości 1/30 ww. kwot (kwota niezbędna do opodatkowania za 3 dni korzystania z auta z silnikiem o pojemności 1,4 l wyniesie:  3/30 x 250 zł = 25 zł ).

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama