REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing pojazdów ciężarowych

Europejski Fundusz Leasingowy SA
Leasing, to dobry pomysł na sfinansowanie zakupu pojazdów ciężarowych.
Leasing, to dobry pomysł na sfinansowanie zakupu pojazdów ciężarowych.

REKLAMA

REKLAMA

Finansowanie poprzez leasing samochodów ciężarowych jest dla przedsiębiorców atrakcyjnym sposobem na modernizację i uzupełnienie parku pojazdów. Jak przebiega finansowanie pojazdów ciężarowych leasingiem i jakie wynikają z tego korzyści.

Leasing pojazdów ciężarowych w liczbach

Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu za I półrocze 2013 r. , firmy leasingowe zrzeszone w ZPL sfinansowały pojazdy ciężarowe o wartości 1,68 mld PLN, co przekłada się na liczbę 14 735 sfinansowanych sztuk pojazdów. Tym samym odnotowano wzrost wartości sfinansowanych tych pojazdów o 4,42 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przywołane wyniki potwierdzają fakt ożywienia w finansowaniu aktywów tej branży.

REKLAMA

Wartość sfinansowanych przez firmy leasingowe pojazdów ciężarowych w omawianym okresie wsparta była również pożyczką. Odnotowano w tym obszarze istotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu z 2011 r. - wyniósł on 96,92 proc. Przewidujemy, że znaczenie pożyczki w tym sektorze będzie w dalszym ciągu wzrastać.

Zobacz też: Jakie znaczenie dla MŚP ma korzystanie z usług faktoringu?

Leasing korzystny przy finansowaniu pojazdów

Leasing jest popularnym narzędziem finansowania samochodów, również ciężarowych. Co skłania przedsiębiorców do inwestycji za pośrednictwem usług firm leasingowych? Przede wszystkim pozyskanie tym sposobem finansów jest łatwiejsze, niż uzyskanie ich w ramach kredytu. Prostsze i bardziej przejrzyste procedury oraz brak skomplikowanych zabezpieczeń ułatwiają i przyspieszają podjęcie decyzji w sprawie finansowania. Leasing jest korzystny dla przedsiębiorców, nie tylko ze względu na możliwość precyzyjnego zaplanowania budżetu inwestycyjnego, ale również dzięki wspierającym projektom, m.in. pakietom usług dodatkowych związanych z finansowanym sprzętem. Co więcej, przedsiębiorca zna określoną w umowie wartość inwestycji w czasie, natomiast wydatki są rozłożone na kilka lat. Dodatkowo, za pomocą usługi Leasingu Swobodnego leasingobiorca może sam kształtować miesięczne raty płacone za sprzęt, przy uwzględnieniu obecnych możliwości finansowych firmy. Firmy leasingowe, dzięki współpracy z czołowymi producentami samochodów ciężarowych oraz innych pojazdów dostawczych i maszyn, oferują przedsiębiorcom konkurencyjne cenowo propozycje zakupu środków, które są zazwyczaj niedostępne poza ofertą leasingu. Ważnym jest również iż firma leasingowa nie ogranicza wartości finansowanego sprzętu, tak więc przedsiębiorcy nie muszą obawiać się wysokiej ceny leasingowanego sprzętu.

Zobacz też: Jakie są rodzaje leasingu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowanie pożyczką zakupu samochodów ciężarowych

Klienci sięgają po pożyczkę - alternatywne narzędzie w stosunku do leasingu. Widać wzrost zainteresowania finansowania tym narzędziem, jednak wartość udzielonych pożyczek nie przekroczyła wartości leasingu.

Korzyści wynikające z pożyczki należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszą kwestią są względy ekonomiczne - przede wszystkim jest to dowolny okres trwania umowy oraz fakt, że finansowany przedmiot od początku trwania umowy jest własnością pożyczkobiorcy. Aspekt ten jest istotny w okresie spowolnienia rynku oraz niepewności gospodarczej. Drugi aspekt korzyści płynących z finansowania pożyczką wynika bezpośrednio z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Programy dofinansowania unijnego dają możliwość zakupu różnego rodzaju środków transportu, m.in. rolnikom. Wymienione elementy powodują, że klienci w coraz większym stopniu zaczynają interesować się finansowaniem za pomocą pożyczki. Jednak nadal niemal 95 proc. wartości rynku pojazdów ciężarowych jest finansowana poprzez leasing.

Zobacz też: Leasing na przykładzie kalkulacji

Prognozy dla rynku leasingu

W drugiej połowie 2013 roku wzrost na rynku leasingu będzie korespondował z podejmowanymi przez firmy inwestycjami oraz sytuacją gospodarczą kraju. Zmiany w segmencie pojazdów ciężarowych będą zależne od kondycji rynku przewozowego oraz sytuacji finansową firm transportowych. Jednak dla właścicieli tych firm leasing nadal pozostanie najprostszym instrumentem zewnętrznego finansowania. Dodatkowo, rok 2013 to również ostatni czas dla pojazdów z normami spalin Euro 5, co z pewnością korzystnie wpłynie na zainteresowanie klientów wymianą pojazdów.

Tekst: Ryszard Majewski, zastępca dyrektora departamentu ds. współpracy z dostawcami EFL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA