| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Ile można odliczyć VAT od firmowego samochodu osobowego?

Ile można odliczyć VAT od firmowego samochodu osobowego?

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć tylko 60% kwoty VAT określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ww. pkt 1-4 stwierdza się na podstawie:
- dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz
- dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy VAT należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Zdaniem fiskusa przedsiębiorcom, którzy mają auta z homologacją na samochód ciężarowy przysługuje prawo do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup samochodów osobowych w pełnej wysokości oraz zakup paliwa do ich napędu. O ile oczywiście ze świadectwa homologacji bezspornie wynika, iż są to pojazdy ciężarowe oraz posiadają ładowność powyżej 500 kg. Nie dotyczy do pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony.
Tak stwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 września 2010 r. (nr IPPP2/443-262/09-5/S/AZ/MM).

Polecamy: serwis VAT

Co nowego w VAT w 2011 roku

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »