reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Zakup samochodu na aukcji komorniczej

Zakup samochodu na aukcji komorniczej

Samochód kupiony na aukcji komorniczej - zarejestrowany, ubezpieczony. Po jakimś czasie użytkowania został zatrzymany do kontroli a samochód okazał się wcześniej ukradziony.

Auto zostało zatrzymane i odholowane na parking policyjny - czy można je odzyskać? lub chociaż odzyskać pieniądze, jeśli tak od kogo? Jeśli dłużnik nie jest w stanie spłacić zobowiązań w pieniądzu, wierzyciel przystępuje do egzekucji z ruchomości i nieruchomości dłużnika. W tym celu co do zasady przeprowadza aukcje (lub dokonuje sprzedaży z wolnej ręki - dotyczy to rzeczy łatwo psujących się lub żywego inwentarza oraz sytuacji, gdy dłużnik się na to zgodzi). Nabycie ruchomości w drodze egzekucji komorniczej powoduje jednak bardzo istotne skutki, co do wad prawnych i innych obciążeń przedmiotu egzekucji.

Zobacz również: Kupując samochód nabywasz polisę

Zgodnie z art. 879 kpc: „Kto nabywa rzecz na podstawie przepisów niniejszego rozdziału, staje się jej właścicielem bez żadnych obciążeń i powinien ją natychmiast odebrać.”

Dla nabywcy oznacza to tyle, że przedmiot zakupiony na aukcji komorniczej pozbawiony jest obciążeń przysługujących osobom trzecim- a tym samym nie mogą kierować przeciwko nowemu właścicielowi żadnych roszczeń. Można to przyrównać do „wyczyszczenia kartoteki”. Powołany przepis ma często dosyć doniosłe skutki - dopuszczalna jest bowiem sytuacja, w której w wyniku egzekucji sprzedany zostanie przedmiot nie należący do dłużnika – a który ma np. w leasingu (ma to miejsce gdy właściciel rzeczy nie zaprotestuje, dłużnik zaś nie będzie próbował wyłączyć przedmiotu spod egzekucji- a więc w wyniku zaniedbania). Samochód, którego dłużnik był jedynie leasingobiorcą – może być skutecznie sprzedany.

Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu

Jeśli samochód obciążony był zastawem rejestrowym – a zastawnik nie zareaguje na zawiadomienie wydane przez komornika – zastaw po dokonaniu sprzedaży wygaśnie. W niniejszej sytuacji właściciel zatrzymanego samochodu powinien złożyć wniosek do odpowiedniej komendy o wydanie samochodu - pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Do wniosku powinien załączyć kopie otrzymanych od komornika dokumentów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama