reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Gdy kupujemy używany samochód, sam odbiór kluczyków, dokumentów i przekazanie pieniędzy nie kończy formalności. Podpowiadamy, jak krok po kroku dopełnić wszelkich formalności po zakupie używanego auta.

Dowodem transakcji kupna samochodu jest umowa pomiędzy sprzedającym i kupującym. Przygotujmy się odpowiednio do jej podpisania. Umowa powinna zawierać informacje na temat sprzedawcy i nabywcy. Powinny się w niej znaleźć wszelkie dane osobowe, takie jak imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL oraz informacje z dowodu osobistego. Dokument powinien zawierać również dane i opis pojazdu, czyli numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN), który znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, pojemność i rok produkcji. W umowie też powinna znaleźć się cena i oświadczenie, że kupujący jest świadomy stanu technicznego samochodu.

Zobacz również: Kupując samochód nabywasz polisę

Podatek

Gdy już mamy gotową, podpisaną przez obie strony umowę, mamy 14 dni na to, aby udać się do urzędu skarbowego, zarejestrować umowę i opłacić podatek, o ile dokument potwierdzający kupno zobowiązuje do tego kupującego (najczęściej tak właśnie jest). Jest to paradoksalnie podatek od wzbogacenia się i musimy go uiścić w terminie, inaczej czeka nas kara ze strony skarbówki. W tym celu musimy pozyskać PIT PCC-3 (znajdziemy go w Internecie bądź w urzędzie). Uważajmy na to, aby dokładnie, starannie i bezbłędnie go wypełnić.

Polecamy: Kodeks drogowy po zmianach od 1 lipca 2014 r. (książka)

Możemy poprosić o pomoc urzędnika lub skorzystać z internetowych porad serwisów prawnych. Podatek wynosi 2% wartości samochodu. Jeśli na umowie specjalnie zaniżyliśmy kwotę, aby zapłacić jak najmniej skarbówce, najpewniej urzędnik odszuka wartość rynkową w swoim katalogu i mimo wszystko i tak zapłacimy należną sumę, więc nie warto próbować oszukiwać.

Zobacz też: Jak postąpić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Przy opłacaniu podatku musimy okazać urzędnikowi umowę kupna-sprzedaży, dlatego nie zapomnijmy zabrać jej ze sobą.

Dowód rejestracyjny

Gdy już opłacimy podatek i na naszej umowie widnieje stempel urzędu skarbowego, możemy udać się do rejonowego urzędu komunikacji, aby przerejestrować samochód na siebie. W tym celu musimy mieć umowę i najlepiej dowód wpłaty podatku oraz dowód osobisty, a także tablice rejestracyjne samochodu. Na podstawie tych dokumentów, otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, którego ważność to 30 dni. Dostaniemy również nowe tablice. Jeśli nasze auto posiada kartę pojazdu, jest ona również niezbędna do procesu rejestracji. Niestety, tę procedurę także musimy opłacić, koszt to około 170 złotych. Nie zapomnijmy, aby po 30 dniach odebrać „sztywny” dowód samochodu. Przed kupnem upewnijmy się też, że pojazd posiada ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Bez tego nie zarejestrujemy auta.

Zobacz również: Jaki kredyt samochodowy wybrać

Ubezpieczenie

Samochód kupujemy wraz z ubezpieczeniem OC. Nie znaczy to jednak, że możemy jeździć do końca jego trwania. Powinniśmy udać się do ubezpieczyciela, wymówić umowę i wykupić ubezpieczenie na siebie lub przepisać istniejące. Wiąże się to z przeliczeniem zniżek. Jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki niż my, będziemy musieli dopłacić. Jeśli to my mamy wyższe zniżki, pieniądze zostaną nam zwrócone.

Zobacz też: Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 03.07.2014

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gdy kupujemy używany samochód, sam odbiór kluczyków, dokumentów i przekazanie pieniędzy nie kończy formalności. Podpowiadamy, jak krok po kroku je dopełnić. Fot. Fotolia
Gdy kupujemy używany samochód, sam odbiór kluczyków, dokumentów i przekazanie pieniędzy nie kończy formalności. Podpowiadamy, jak krok po kroku je dopełnić. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama