REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Włochy

Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Samochodem na narty: Włochy
Samochodem na narty: Włochy

REKLAMA

REKLAMA

Planujesz wyjazd samochodem na narty do Włoch? Zanim wyjedziesz, zapoznaj się z podstawowymi przepisami dotyczącymi zarówno ruchu drogowego jak i przewozu nart. Pobłażliwość włoskiej drogówki to niestety już tylko mit: dzisiaj Włosi są równie surowi jak Niemcy, a zdecydowanie mniej skorzy do pomocy. W niektórych regionach Włoch mamy obowiązek używania opon zimowych bądź łańcuchów śniegowych. Przed wyjazdem we włoskie Alpy powinniśmy obliczyć koszty benzyny, winiet oraz wyposażyć się w kamizelkę odblaskową.

Samochodem na narty: Włochy

We Włoszech w określonych rejonach górskich, musimy zwracać uwagę na znaki, dotyczące używania łańcuchów. Jazda na łańcuchach ograniczona jest do prędkości 50 km/h. W regionie Val d’Aosta obowiązuje prawo mówiące o konieczności użycia łańcuchów śniegowych tudzież opon zimowych. Nakaz ten funkcjonuje od 15 października do 15 kwietnia i dotyczy tylko oblodzonych i zaśnieżonych dróg.

REKLAMA

W kwestii mandatów, włoska policja, nie stosuje taryfy ulgowej i w razie przekroczenia prędkości przygotujmy się na opłacenie mandatu na miejscu. W świetle włoskich przepisów brak zapłaty ze strony zagranicznego kierowcy stwarza możliwość zarekwirowania samochodu na parking. Często organizowane są zmasowane kontrole radarowe.

Zobacz też: Samochodem na narty: Austria

Samochodem na narty do Włoch - podstawowe przepisy

Aby wjechać na terytorium Włoch (kraj ten leży w strefie Schengen) wystarczy dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy oraz ważne OC. Niezbędnym wyposażeniem pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa, która musi być zakładana nawet podczas awarii samochodu, aby być lepiej widocznym dla innych użytkowników dróg. Obowiązek używania świateł mijania na terenie niezabudowanym oraz tunelach obowiązuje przez całą dobę. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Za jazdę po pijanemu grozi 10 pkt. karnych, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 2 lat. W skrajnych przypadkach areszt trwający nawet do pół roku.

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, niezabudowanym – 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu obowiązuje ograniczenie do 110 km/h a na autostradach do 130 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu we Włoszech to apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, komplet żarówek i kamizelka odblaskowa.

Opłaty na autostradach wynoszą w granicach 0,06 euro za km – czyli 0,23 zł. Za przejeżdżanie niektórymi tunelami uiszcza się opłaty w granicach 35 euro.

Kontrola policyjna we Włoszech

REKLAMA

Prawo do zatrzymywania, kontrolowania i karania kierowców ma zarówno policja (niebieskie samochody, granatowe mundury) jak i carabinieri (korpus karabinierów - granatowe lub czarne auta, granatowe mundury). Sprawę komplikuje fakt, że policja często działa też w cywilu... Nic więc dziwnego, że czasem trudno zorientować się czy przypadkiem nie mamy do czynienia z "przebierańcami".

Pod żadnym pozorem nie należy dyskutować z funkcjonariuszem podczas kontroli. Podobnie jak w innych krajach, funkcjonariusze mają prawo użyć siły do zatrzymania osoby którą uznają za agresywną lub nadpobudliwą. Kontrola we Włoszech zawsze zaczyna się też od kontroli trzeźwości.

O włoskich policjantach krąży wiele mitów. Takich, że raczej nie interesuje ich egzekwowanie przepisów, a od bezpieczeństwa na drogach bardziej interesuje ich sprawdzenie, czy szybkie auto faktycznie potrafi jechać tak szybko jak zapowiada producent. Od kilku lat jednak włoscy policjanci bardzo się "zeuropeizowali" i choć sami często przekraczają dozwoloną prędkość, to jednak za takie wykroczenie nas ukażą z pełną surowością.

Zobacz więcej o kontroli policyjnej we Włoszech: Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?

Przewożenie nart samochodem we Włoszech

Włoscy funkcjonariusze nie są tak surowi jak Niemcy i Szwajcarzy, dlatego panuje o wiele większa dowolność w sposobach przewożenia sprzętu narciarskiego. Jeśli korzystamy z bagażnika dachowego należy jednak pamiętać, aby nie wystawał on poza obrys samochodu.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie we Włoszech

Praktycznie wszystkie popularne ośrodki narciarskie znajdują się na północy Włoch, choć na narty można wyjechać nawet na Sycylię lub Sardynię.

  • Livigno
  • Madonna di Campiglio
  • Passo Tonale - Adamello Ski
  • Folgarida - Marilleva
  • Bormio
  • Cortina d'Ampezzo
  • Ravascletto / Zoncolan
  • Cavalese - Alpe Cermis
  • Cervinia - Breuil
  • Abetone

Ceny karnetów wahają się od 15 nawet do 45 euro za osobę za dzień, w zależności od ośrodka. Średnio należy być przygotowanym na wydatek rzędu 25-30 euro.

Więcej o kurortach narciarskich we Włoszech można przeczytaj tutaj: Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA