reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Kontrola drogowa za granicą > Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?

Włoscy policjanci mają niezbyt dobą opinię wśród kierowców - niestety nie należą do tych uprzejmych i pomocnych, dlatego warto wiedzieć czego spodziewać w czasie wyjazdu do Włoch i spotkania z policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej? Czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem w przypadku kontroli?

Kto i za co może nas zatrzymać?

Sytuacja we Włoszech jest o tyle skomplikowana dla Polaka, że policja drogowa to niestety nie jedyna służba pełniąca rolę stróżów porządku na drogach. Prawo do zatrzymywania, kontrolowania i karania kierowców ma zarówno policja (niebieskie samochody, granatowe mundury) jak i carabinieri (korpus karabinierów - granatowe lub czarne auta, granatowe mundury).

Obydwie te służby spotkamy zarówno w miastach jak i na autostradach, a sprawę komplikuje fakt, że policja często działa też w cywilu... Nic więc dziwnego, że czasem trudno zorientować się czy przypadkiem nie mamy do czynienia z "przebierańcami".

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

Warto również wiedzieć, że szersze niż w Polsce uprawnienia do kierowania ruchem mają we Włoszech funkcjonariusze prokuratury (odpowiednik naszych policjantów operacyjnych) i służby specjalne (ochrona najważniejszych osób w państwie – odpowiednik naszego BOR).

Jak się zachować podczas kontroli?

Jeśli chodzi o samą procedurę kontroli to jest ona standardowa – tak jak w przypadku Niemiec, Polski, Czech czy Francji. Nie wysiadamy z samochodu, podajemy tylko te dokumenty o które zostaniemy poproszeni i POD ŻADNYM POZOREM nie dyskutujemy z policjantem czy karabinierem. W tym drugim przypadku to o tyle istotne, że maj oni prawo do „użycia siły przy zatrzymaniu osoby agresywnej bądź wykazującej nadmierną pobudliwość”.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Kolejna istotna informacja dotyczy metod działania drogówki:  Włosi bardzo rzadko stoją przy drogach z radarami, natomiast radiowozy z wideoradarami kursują systematycznie po wszystkich autostradach i po większości dróg tranzytowych.

Co najczęściej sprawdza policja/karabinierzy?
- prawo jazdy – jeśli terminowe to musi być ważne dłużej niż 3 miesiące.
- dowód rejestracyjny i ważnym badaniem technicznym.
- pisemne pełnomocnictwo w razie prowadzenia nie swojego samochodu – TO BARDZO WAŻNE jeśli w pojeździe nie ma prawowitego właściciela!
- ważny paszport lub dowód osobisty
- polisa OC lub zielona karta

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu we Włoszech:
- apteczka
- trójkąt ostrzegawczy
- gaśnica
- komplet żarówek
- kamizelka odblaskowa

Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania

Co może zdziwić polskiego kierowcę we Włoszech? Otóż każda kontrola autostradowa połączona jest zawsze ze sprawdzeniem trzeźwości. Pamiętajmy przy tym, że jeśli norma 0,5 promila obowiązuje dopiero gdy ukończyliśmy 21 lat i mamy co najmniej 3 lata prawo jazdy. Kontrolę trzeźwości na „0,0” muszą zaliczyć też wszyscy motocykliści.

Bardzo specyficzną cechą włoskiej drogówki (zarówno policji jak i karabinierów) jest też... nie przestrzeganie przepisów i to niestety głównie tych dotyczących dozwolonych prędkości.

Nie radzimy jednak jazdy po autostradach w kolumnie za pędzącym (nawet bez sygnału) radiowozem. Większość nowych aut ma wideo-rejestratory skierowane zarówno do przodu jak i do tyłu (identyczne „uzbrojenie” mają Alfy Romeo 159 służące w polskiej policji). W razie zatrzymania, fakt,  że to policja dała nam zły przykład, nie będzie w żaden działał na naszą korzyść...

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Włoscy policjanci mają niezbyt dobą opinię wśród kierowców - niestety nie należą do tych uprzejmych i pomocnych. fot. Fotolia
Włoscy policjanci mają niezbyt dobą opinię wśród kierowców - niestety nie należą do tych uprzejmych i pomocnych. fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama