| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem do Słowenii

Samochodem do Słowenii

Słowenia to malutki bałkański kraj o ciekawej kulturze i bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Znajduje się tu m. in. największa skocznia narciarska na świecie i największa jaskinia krasowa w Europie. W poradniku przedstawiamy najważniejsze fakty, o których warto pamiętać, wybierając się do Słowenii.

Jak dojechać do Słowenii ?

Do Słowenii można dojechać w jeden lub dwa dni. Wyruszając z południa kraju, do pokonania mamy około 700 km, więc możemy zrezygnować z noclegu w międzyczasie. Jeśli wyruszamy z głębi kraju, warto zastanowić się nad noclegiem w okolicach Bratysławy, gdzie przypada płowa trasy. Jedna z lepszych i krótszych tras wiedzie z przejścia granicznego w Cieszynie, poprzez Bratysławę, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, przełęcz Koren lub Ljubejl, na Lublanie kończąc.

Zobacz też: Samochodem do Liechtensteinu

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Słowenii

- trójkąt ostrzegawczy (gdy ciągniemy za sobą przyczepę – dwa trójkąty)
- apteczka
- gaśnica (w przypadku autokarów i samochodów ciężarowych)
- komplet żarówek zapasowych

Podstawowe przepisy w Słowenii

- minimalna głębokość bieżnika 1,6 mm dla aut osobowych i 2,0 mm dla autokarów i samochodów ciężarowych
- obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, o ile samochód jest w nie wyposażony
- zakaz rozmawiania przez telefon podczas jazdy, bez używania zestawu głośnomówiącego
- zimą zakazuje się natomiast używania opon okolcowanych. Od 15 listopada do 15 marca pojazdy mają nakaz jazdy w oponach zimowych.

Zobacz też: Samochodem do Irlandii

W terenie niezabudowanym obligatoryjne jest używanie świateł mijania przez całą dobę. Światła przeciwmgielne muszą być włączone przy widoczności ograniczonej do 50 m. Podczas opuszczania pojazdu nocą powinniśmy to robić w kamizelce odblaskowej. Ważne jest, że w kamizelki muszą być zaopatrzeni także pasażerowie samochodu. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywną w wysokości 40 Euro. Polskie prawo jazdy jest honorowane i uprawnia do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony oraz przyczepy campingowej do 750 kg. Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach. Dzieci powyżej tego wieku i o wzroście większym niż 150 cm powinny jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Wymagane dokumenty podczas jazdy po Słowenii

Aby przekroczyć granicę ze Słowenią należy wylegitymować się paszportem bądź dowodem osobistym. Okazywane dokumenty (starego typu) muszą być w odpowiednim stanie technicznym, tak aby można było bez problemów zweryfikować tożsamość. Turyści przebywający na terytorium tego kraju powyżej 3 dni są zobowiązani do dokonania tymczasowego meldunku na najbliższej komendzie policji. Jedynym wymaganym ubezpieczeniem jest krajowe OC. Poza honorowanym ubezpieczeniem z tytułu NFZ zalecamy wykupienie dodatkowej polisy obejmującej koszty leczenia na terenie Słowenii. W przeciwnym razie za każdą wizytę u lekarza czy pobyt w szpitalu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Zobacz też: Samochodem do Anglii

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Słowenia to mały kraj, lecz ma zarówno góry, jak i dostęp do morza. Linia brzegowa z Adriatykiem wynosi 46 km. fot. Fotolia
Słowenia to mały kraj, lecz ma zarówno góry, jak i dostęp do morza. Linia brzegowa z Adriatykiem wynosi 46 km. fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »