| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie?

Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie?


Proponowana trasa po Białostocczyźnie poprowadzi nas szlakiem meczetów i mizarów uplasowanych w Kruszynianach i Bohonikach. Ponadto w ogrodzie dendrologicznym w Sokołdzie, na trasie przelotowej pomiędzy Supraślą a Krynkami, zachwycimy się 450 gatunkami roślin. Po drodze będziemy mijać relikty Puszczy Knyszyńskiej. W tej części trasy noclegi będą stanowiły głównie kwatery prywatne, ponieważ na tym terenie baza noclegowa jest gorzej rozwinięta niż w przypadku Białegostoku.

Z Białegostoku do Kruszynian trasą nr. 676 przez Supraśl. Czas przejazdu wynosi ok. 1 godziny i 10 minut.

Z Cieszyna trasą E75 i 8/E67 odległość 626 km pokonamy w niespełna 10 godzin.

Z Warszawy trasą E67 dojedziemy do Kruszynian w 4 godziny.

W Kruszynianach, czyli XVI-wiecznej wsi oddalonej o 60 km od Białegostoku i leżącej tuż przy granicy z Białorusią, znajduje się meczet. Ten niewielki budynek wzniesiony na planie prostokąta stoi na tej ziemi od XVIII wieku. Na jego szczycie znajdują się dwie wieże zwieńczone hełmami oraz złoconymi półksiężycami.

Zobacz również: Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie cz. II?

W pobliskim gospodarstwie dostępne są klucze do meczetu. Do środka należy wchodzić bez obuwia, świątynia posiada dwa osobne wejścia – dla kobiet i mężczyzn. Wyznawcy islamu modlą się zwróceni w kierunku Mekki, który wyznaczany jest przez mihrab. W centralnym punkcie świątyni stoi minbar, czyli rodzaj kazalnicy. Jeżeli oddalimy się na wschód od meczetu to dojedziemy do mizaru, muzułmańskiego cmentarza .

Do wioski Krynki dojedziemy kierując się na północ. Wsie dzieli odległość 10 kilometrów. Zachował się tu sześcioboczny rynek, sięgający rodowodem XVIII wieku. Podczas II wojny światowej ponad 60 procent ludności miasteczka wymordowano. Większość z nich stanowili Żydzi.

Do Bohonik dojeżdżamy drogą nr 674 w kierunku Sokółki. Po drodze we wsi Drahle należy skręcić w prawo. Po trzech kilometrach znajdziemy się w Bohonikach.

Największym zabytkiem Bohonik jest meczet, postawiony na planie kwadratu, zwieńczony wieżyczką z kopułą i półksiężycem. Mihrab wyznaczony jest niszą z małym okienkiem. Na podłodze rozścielone są kobierce, na których modlą się wierni. Kilka kilometrów za wsią dotrzemy do mizaru, muzułmańskiego cmentarza.

W Sokółce, oddalonej o niecałe 8 km od Bohonik, znajduje się cerkiew prawosławna oraz 4 cmentarze różnych kultur i religii: prawosławny, katolicki, ewangelicki oraz cmentarz żołnierzy radzieckich. 

Zobacz również: Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I


Agroturystyka „Pod Lipami”, Kruszyniany 51, Krynki; Cena za osobę od 40 złotych.

Agroturystyka „Leśny Zakątek”, Grzybowce 18, Gródek. Internet bezprzewodowy, altanka kominkowa, sauna, plac zabaw dla dzieci, rowery, grill, parking na terenie posesji. Cena za pokój od 80 zł za dobę. Śniadanie w cenie 25 zł, obiad/obiadokolacja 40 zł , kolacja 20 zł, specjały podlaskiej i kresowej kuchni regionalnej, chleb, wędliny, sery, napoje, w tym podpiwek własnej produkcji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK