REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie cz. II?

Kajetan Puszek
Jeep Wrangler
Jeep Wrangler

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy wycieczkę po Tykocinie, Choroszczy i Supraśli. Wsie znajdują się w sercu kresów wschodnich i dzięki bogactwu przyrody Puszczy Knyszyńskiej zapewniają niezapomniany wypoczynek na łonie natury.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Białegostoku 30 km szosą nr 18, następnie skręcamy w Złotoryi i poruszamy się widokową boczna drogą wzdłuż Doliny Narwi. Odległość wynosi 29 kilometrów.

Z Bielska–Białej trasą E75 i 8/E67 przez Częstochowę, Wyszków, Białystok. Odległość pomiędzy punktem A i punktem B wynosi 520 km.

Przebieg wycieczki

Województwo Podlaskie to nie tylko dziewicza przyroda, której najlepszym reliktem jest Puszcza Białowieska. W rejonie Białegostoku obecnych jest wiele zabytków, których przykłady można mnożyć. Jednym z nich jest Tykocin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Szlakami Jury: historia Doliny Prądnika

Otrzymał on prawa miejskie w 1425 roku od księcia Janusza Mazowieckiego. Rekomendujemy eksplorację pomnika Orła Białego, który można znaleźć na ulicy Bernardyńskiej. Rynek o kształcie trapezu pochodzi z czasów lokacji miasta i w jego sercu znajdziemy pomnik S. Czarneckiego z 1763 roku. Ponadto nie możemy przegapić Kościoła Świętej Trójcy. Wchodząc do środka naszym oczom ukażą się popiersia i freski - J.K. Branickiego oraz J. Potockiego. Przy ul. Koziej 2 stoi, druga co do wielkości w kraju, Synagoga. Obejrzeć ją od środka możemy od wtorku do niedzieli w godzinach 10–17. Zaraz obok znajduje się dawny dom talmudyczny. Wnętrze synagogi bogate jest w żydowskie elementy kultu - Aron Ha Kodesz i świeczniki.

Zobacz też: Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko?

REKLAMA

W pobliskiej Choroszczy, najciekawszym zabytkiem, bez dwóch zdań, jest letni pałacyk Branickich. We wnętrzu zostało zainicjowane Muzeum Wnętrz, a w pobliskich budynkach można obejrzeć dawną oficynę, kuźnie i stajnie. Najszybszy dojazd do pałacu prowadzi z rynku ul. Branickiego i Sienkiewicza w kierunku szpitala.

Na terytorium Puszczy Knyszyńskiej znajduje się Supraśl, miejscowość o charakterze uzdrowiskowym – jedna z nielicznych w tym regionie. Najbardziej wartościowym zabytkiem miasteczka jest zespół klasztorny Bazylianów. W skład kompleksu wchodzi barokowa brama – dzwonnica z końca XVIII w., pozostałości cerkwi Zwiastowania N.M.P oraz manierystyczny pałac archimandrytów. W tym ostatnim zabytku powstało muzeum, w którym znajdują się XVI–wieczne freski pochodzące ze zburzonej cerkwi.

Baza noclegowa

Pensjonat „Pod Czarnym Bocianem” , ul. Poświętna 16, Tykocin, tel. (85) 718-74-08; 5 pokoi dwuosobowych z łazienkami w cenie od 35 złotych od osoby. Atutem jest widok nieskażonej przyrody brzegu Narwi.

Pensjonat „Bohema” , pl. Kościuszki 1, Supraśl, tel. (85) 718-31-80. Ceny od 110 złotych od osoby. Pensjonat posiada ogród, w którym można odpocząć w ciszy i spokoju. Malowniczo położone miejsce, które pozwala delektować się urokiem kresów wschodnich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA