reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I

Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I


Weekend w Puszczy Białowieskiej kojarzy nam się z wczasami pod namiotem – nic bardziej mylnego, choć podczas naszej wycieczki nie zabraknie rezerwatu pokazowego z żubrem w tle. W prawosławnej Hajnówce znajdziemy jedną z największych cerkwi w kraju. W Białowieży wkroczymy na teren Białowieskiego Parku Narodowego.

Do Białowieży prowadzi tylko jedna szosa z Hajnówki , którą legalnie można dojechać samochodem. Na przejazd większością leśnych dróg należy mieć zezwolenie. Hajnówka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mało jest tu ciekawych zabytków, gdyż Hajnówka należy do najmłodszych miast w województwie podlaskim. Ludność miasta nazywanego „Bramą do Puszczy” w 80% stanowią wyznawcy prawosławia.

Na dowód tego wybudowano tutaj jedną z największych świątyń prawosławnych w Polsce – Sobór Świętej Trójcy, która na dwóch kondygnacjach może jednorazowo pomieścić 5 tys. wiernych. Warto zwrócić uwagę na witraże, ikonostas i ogromny żyrandol w kształcie prawosławnego krzyża. Bardzo znanym miejscem w Hajnówce jest „Bar u Wołodzi”, w którym panuje wystrój w stylu komunistycznym. Cała masa flag, mundurów czy wypisanych na ścianach rewolucyjnych haseł stwarza niebywałą atmosferę. W widocznym punkcie lokalu umiejscowione jest popiersie Lenina.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Władysławowo

Po drodze z Hajnówki znajduje się Białowieski Park Narodowy oraz 21 rezerwatów przyrody. Możemy je eksplorować tylko pieszo lub rowerem. Kilometr przed Białowieżą, jadąc szosą, po prawej stronie ujrzymy „Miejsce Mocy”. Dostaniemy się tam 2-kilometrową ścieżką dydaktyczną. Znajduje się tam szereg gatunków roślin: dęby, sosny, kamienny krąg. Miejsce Mocy jest obiektem częstych wizyt radiestetów, którzy twierdzą, że wytwarza ono pole magnetyczne mające pozytywne oddziaływanie na człowieka.

W Białowieży znajduje się Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy z jedynym w Polsce ikonostasem wykonanym z chińskiej porcelany. Nie możemy przegapić Parku Pałacowego w stylu angielskim. Jeżeli skierujemy się z niego na północ, ujrzymy wejście do Białowieskiego Parku Narodowego. Wstęp możliwy jest tylko z przewodnikiem. Rezerwat ścisły jest jedynym w Europie fragmentem pierwotnej puszczy, nietkniętej działalnością człowieka.

Zobacz też: Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Kierując się 1 km od szosy Białowieża – Hajnówka i skręcając później w prawo dotrzemy do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt. Rezerwat oddalony jest 7 km od Białowieży i jest to prawdziwe puszczańskie zoo. W warunkach zbliżonych do naturalnych żyją tam żubry – żywe ikony Puszczy Białowieskiej, oraz sarny, jelenie, żubronie i tarpany.

Pensjonat Unikat, ul. Waszkiewicza 39, Białowieża, pokoje 1 i 2-osobowe, możliwość wyżywienia. Na terenie pensjonatu istnieje możliwość organizacji ogniska na terenie puszczy.

Hotel Orzechowski, ul. Piłsudskiego 14, Hajnówka. Pokoje 1 i 2-osobowe z łazienkami, telefonem, TV. Na terenie obiektu restauracja, grill–bar i parking strzeżony. Hotel o najwyższym standardzie w rejonie Puszczy Białowieskiej.

Z Białegostoku trasą nr 685 jedziemy 1 godzinę i 8 minut. Po przejechaniu niespełna 60 km dojeżdżamy do Hajnówki.

Z Lublina trasą nr 19 jedziemy 3,5 godziny. Do Hajnówki jest 231 km.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Citroen AX, fot. Newspress
Citroen AX, fot. Newspress

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama