REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zabrać na wyprawę turystyczną z przyczepą campingową lub camperem?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Turystyka motorowa, zwłaszcza ta najbardziej zaawansowana, z własnym hotelem na kółkach, rządzi się swoimi prawami. Jedno z nich mówi o konieczności posiadania ze sobą wszystkich niezbędnych przedmiotów, narzędzi i przyrządów.

Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy:

REKLAMA

1. Koło zapasowe oraz dętka i pompka do opon.
2. Podnośnik (lewarek), typowy dla danego modelu auta lub przyczepy. Przyda się zapasowy, uniwersalny, np. pantografowy.
3. Zestaw kluczy. Podstawowy, otrzymany przy zakupie przyczepy i samochodu nie wystarczy.
4. Dobra, duża gaśnica. Można mieć także małą typową samochodową do gaszenia pożaru w zarodku.
5. Dwa trójkąty odblaskowe. Wymagany jest jeden, drugi przyda się, gdy pierwszy zostanie skradziony lub rozjechany przez nieuważnego kierowcę.
6. Różne uszczelki do instalacji gazowej przyczepy lub kuchni campera.
7. Siekierka, dobry scyzoryk, łopatka.
8. Co najmniej jedna latarka niezależna od instalacji w pojeździe, oprócz tego lampa przenośna zasilana z akumulatora samochodowego.
9. Różne linki i sznurki, przydatne np. do zabezpieczenia markizy, suszenia mokrych ubrań itp. oraz dobra mocna linka holownicza.
10. Komplet dokumentów pojazdu i pasażerów: paszporty, ubezpieczenia, karty campingowe i paliwowe itp.
11. Podstawowy zestaw leków i substancji lekopodobnych, np. preparaty przeciwko kleszczom, komarom itp. Typowa apteczka samochodowa jest zbyt ubogo zaopatrzona.

Zobacz również: Wyjazd samochodem kempingowym w podróż

12. Zestaw naprawczy – komplet: mata szklana + żywica z utwardzaczem dla doraźnej naprawy.
13. Naczynia do gotowania i zastawa stołowa, najlepiej wszystko nietłukące.
14. Ładowarki i zasilacze (do latarek, do telefonów, do nawigacji itp.).
15. Worki na śmieci i odpady.
16. Neutralizatory ścieków (typowe dla toalet turystycznych).

Zobacz również: Czym lepiej w podróż, przyczepą kempingową czy camperem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

17. Zapas wody „na czarną godzinę”.
18. Papier toaletowy, ręczniki jednorazowe (przydatne do wycierania rąk podczas napraw auta), płyny do mysia i kąpieli, płyn do mycia naczyń.
19. Rękawice ochronne, najlepiej cieńsze do napraw i grubsze do wymiany koła itp. Przydadzą się także ochraniacze wodoodporne, bardzo użyteczne podczas wymiany mokrego koła.
20. Mapy drogowe, przewodniki, słowniczki (tzw. rozmówki), jeżeli celem podróży są obce kraje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA