| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Złoty Potok cz. II

Złoty Potok to jeden z dobrze rozwiniętych regionów turystycznych Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przyjrzyjmy się bliżej regionowi, który znajduje się w samym sercu Doliny Wiercicy.

Złoty Potok usytuowany jest w odległości 1,5 km od Janowa (powiat częstochowski), 17 km od Olsztyna (Jura Krakowsko - Częstochowska), 19 km od Myszkowa,104 km od Krakowa oraz 30 km od granic Częstochowy ( województwo śląskie). Jeżeli podróżujemy samochodem to najłatwiej dojechać do Złotego Potoku drogą nr 76 relacji Częstochowa – Kielce lub drogą Żarki - Janów (droga nr 793).

Zobacz również: Jak GPS ułatwia nam podróżowanie?

Z Częstochowy lub Myszkowa najłatwiej dostać się do Złotego Potoku autobusem PKS. Rozkład częstochowskiego PKS dostępny jest w Internecie. Część autobusów miejskich MZK jeździ do Olsztyna, w którym znajdują się ruiny Zamku Kazimierzowskiego. Można stamtąd udać się którymś ze szlaków na piechotę do Złotego Potoku, podziwiając przy tym złożoną roślinność i żyjące tam leśne zwierzęta.

„Diabelskie Mosty” to nazwa dwóch 15 metrowych bloków skalnych, na których szczycie niegdyś wisiały Mosty, wybudowane przez Zygmunta Krasińskiego. Jest to jeden z ciekawszych zabytków gminy Janów, który koniecznie musimy obejrzeć przemierzając tereny rezerwatu „Parkowe”. Zabytek zawdzięcza swoją nazwę legendzie wedle której, diabeł miał się zaklinować pomiędzy progami skalnymi podczas wypatrywania Twardowskiego na księżycu. Legenda mówi, iż aby nie powtórzyć ponownie tego samego błędu, wyczarował na wierzchołku dwa mosty.

Zobacz również: Przepisy drogowe w Unii Europejskiej

Na terenie rezerwatu Parkowe znajdują się stawy np. Staw Świętokrzyski czy Staw Zygmunta, w którym hoduje się pstrągi tęczowe, liny tudzież jesiotry wysokiej jakości. Na terenie tych stawów rokrocznie organizowane są konkursy w Płukaniu Złota. Turystom polecamy odwiedzenie Złotego Potoku podczas Jurajskiego Lata Filmowego i Święta Pstrąga. Wówczas będą mieli okazję poczuć prawdziwy klimat Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK