| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak GPS ułatwia nam podróżowanie?

Jak GPS ułatwia nam podróżowanie?

Zestawy do nawigacji GPS stały się ostatnio jednym z najpopularniejszych gadżetów - i trudno się dziwić, bo urządzenia te znacznie ułatwiają podróżowanie. Mało kto wie jednak, że technologia ta powstała ponad 30 lat temu. Początkowo dostęp do niej miała wyłącznie amerykańska armia, ale dziś z GPS korzystają już prawie wszyscy…

Na wakacje i podróże bez GPS ani rusz…

Jeszcze kilka lat temu planowanie wakacyjnych i nie tylko podróży polegało na ślęczeniu nad mapą i żmudnym porównaniu potencjalnych tras przejazdu. Samo podróżowanie z mapą również było wyzwaniem - papierowe mapy są dość niewygodne i trudno było obyć się bez siedzącego obok "nawigatora" (którym zwykle była małżonka). Dziś wystarczy, że włączymy niewielkie urządzenie z kolorowym wyświetlaczem i wprowadzimy cel podróży - później wskazówki na ekranie i miły głos lektora (lub lektorki) poprowadzą nas prosto do celu.

Jak to się zaczęło?

Początki GPS-NAVSTAR (to pełna nazwa tej technologii) sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to amerykańska armia uznała, że potrzebuje systemu, który byłby w stanie precyzyjnie określać pozycję wybranej jednostki. Oparto go na sieci satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej. Zasada działania jest prosta: odbiornik GPS wysyła sygnał do kilku satelitów i na podstawie czasu, jaki upłynął od wysłania do odebrania owego sygnału, oblicza odległość od nich. Te dane pozwalają z kolei na określenie pozycji geograficznej oraz wysokości bezwzględnej.

Przez pierwsze lata z GPS mogło korzystać wyłącznie wojsko - dopiero w latach 80. armia doszła do wniosku, że powinien on być również dostępny dla zastosowań cywilnych. Początkowo nikt nie miał pomysłu, do czego właściwie zwykli użytkownicy mogliby używać GPS (system wydawał się przydatny wyłącznie dla dość ograniczonych grup użytkowników - marynarzy, turystów itp.). Tym bardziej, że aż do 2000 r. dokładność "cywilnego" GPS była celowo obniżona (system określał pozycję z dokładnością do 100 m - na morzu to mogło wystarczać, ale w mieście się nie sprawdzało).

Wszystko zmieniło się na początku nowego wieku - precyzja systemu wzrosła (możliwe stało się określenie pozycji z dokładnością do kilku metrów) i wkrótce pojawiły się zestawy do samochodowej nawigacji GPS. To naprawdę genialny wynalazek - połączenie dokładnej cyfrowej mapy i odbiornika GPS sprawiło, że każdy kierowca może dziś korzystać z urządzeń na bieżąco wyświetlających mu precyzyjne informacje o trasie.

Do wyboru, do koloru

Pierwsze urządzenia do nawigacji GPS miały sporo wad - były duże (choć wyświetlacze miały niewielkie), toporne i zawodne. Ale przez ostatnich kilka lat wiele się zmieniło - dzisiejsze "nawigatory" to eleganckie, nowoczesne i wielofunkcyjne urządzenia, wyposażone w szczegółowe mapy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »