| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Turysto, nie daj się zaskoczyć

Turysto, nie daj się zaskoczyć

Przykre niespodzianki podczas urlopu to często wynik naszej małej wiedzy o kraju, do którego się udajemy. Poniżej radzimy, o czym należy pamiętać podczas pobytu w najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajach.

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować na zatoczonych tunezyjskich bazarach, ponieważ nie trudno paść tu ofiarą kieszonkowców. Nie nośmy przy sobie całej gotówki, jaką wzięliśmy na urlop oraz oryginałów dokumentów. Dla bezpieczeństwa zróbmy kserokopie paszportu, dowodu, prawa jazdy i innych ważnych dokumentów. Warto także zaopatrzyć się w woreczki foliowe, które skutecznie zabezpieczą urządzenia elektroniczne przed pustynnym piaskiem.
Tunezja podobnie jak Egipt i Turcja jest krajem muzułmańskim, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu w miejscach świętych i podczas ramadanu. W niektórych meczetach, np. w Sousse, przy wejściach stoją specjalne służby obyczajowe, które zatrzymują nieodpowiednio ubranych turystów i nakazują ubranie stosownych szat.

Zobacz także: Jak zachować się w krajach arabskich

Ważnym elementem tunezyjskiej kultury jest jedzenie. Kuchnia tunezyjska należy do najbardziej pikantnych na świecie, dlatego osoby z wrażliwym żołądkiem powinny na nią uważać. Do jedzenia Tunezyjczycy podchodzą z wielkim szacunkiem, co wynika z faktu, że skrajne warunki przyrodnicze często utrudniają zaspokajanie potrzeb żywieniowych. Spożywanie posiłku jest w Tunezji jest swego rodzaju rytuałem, dlatego warto poznać jego zasady: jemy powoli, nie rzucamy się łapczywie na jedzenie, nie zostawiamy resztek, ponieważ w Tunezji jest to równoznaczne z marnowaniem jedzenia. Jeżeli będziemy mieli okazję zjeść posiłek w prawdziwym tunezyjskim domu, pamiętajmy, że tutaj je się rękoma, wspólnie z jednej miski. Jemy używając wyłącznie prawej ręki, lewa - zgodnie z tradycją muzułmańską - jest nieczysta i służy do celów higienicznych. Tunezyjczycy, podobnie jak inni mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu, nie używają papieru toaletowego, lecz podmywają się wodą ze specjalnych pojemników lub zlewów, używając właśnie lewej dłoni. Posiłek rozpoczyna zawsze najważniejsza osoba: w rodzinie – ojciec, w grupie - najstarszy mężczyzna.

Zobacz także: Tunezja

Grecy są niezwykle dumni ze swojego dziedzictwa kulturowego i dlatego łatwo ich urazić, wypowiadając się niepochlebnie o tym, co greckie. Warto także zachować dla siebie uwagi dotyczące greckiego kościoła prawosławnego, ponieważ cieszy on w społeczeństwie dużym autorytetem.
Grecy przywiązują bardzo dużą wagę do jedzenia. Właściciele i kucharze tawern negatywnie reagują na klientów, którzy wpadają tu na chwilę. W Grecji jedzeniem należy się delektować godzinami i próbować po kolei wszystkich przysmaków. Pamiętajmy jednak, żeby nie przeholować z winem. Nietrzeźwość budzi odrazę wśród tubylców i jest szczególnie napiętnowana. Opuszczając lokal nie zapomnijmy o pochwaleniu jedzenia, dla obsługi jest to znacznie ważniejsze niż napiwki!
Grecy to naród rodzinny, uwielbiający dzieci. Wielką sympatią traktuje się tu również dzieci cudzoziemców, np. częstując je słodyczami. Tubylcy są niezwykle serdeczni dla przybyszów z obcych krajów, lecz nigdy się z nimi nie spoufalają. Dlaczego? Bo nie są Grekami.

Cypryjczycy są bardziej przystępni dla przyjezdnych. Łatwo można ich zjednać uprzejmym przywitaniem i uśmiechem. Bardzo ważny jest przy tym utrzymanie kontaktu wzrokowego. Udając się na wizytę do cypryjskiego domu, pamiętajmy o małym prezencie. Do stołu siadamy tylko na zaproszenie gospodarza domu. Zgodnie ze zwyczajem żegnamy się z każdą osobą indywidualnie.

Grecy świętują dość długo i hucznie, dlatego w dniu święta, w przeddzień popołudniu i następnego dnia rano większość sklepów jest zamknięta.

Zobacz także: Grecja

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK