REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autostopem na wakacje

Podróż poprzez serwis BlaBlaCar to dobry sposób na dotarcie do celu
Podróż poprzez serwis BlaBlaCar to dobry sposób na dotarcie do celu
BlaBlaCar.pl

REKLAMA

REKLAMA

Podróż na wakacje autostopem jest przygodą, ale niestety niesie ze sobą duże ryzyko. W dzisiejszych czasach można jednak skorzystać z oferty podwiezienia przez obcą osobę dysponującą autem, a ryzyko z tym związane ograniczyć do minimum.

Autostop był i wciąż jest popularnym sposobem na podróżowanie podczas wakacyjnych wypadów. Niestety podróże autostopem są obarczone ryzykiem. Nie wiemy, kto zaoferuje nam przejażdżkę, także oferujący miejsce w samochodzie nie wiedzą kogo zapraszają do auta. Media niejednokrotnie donosiły o przypadkach kradzieży i napadów autostopowiczów na kierowców i odwrotnie. W USA problem stał się na tyle poważny, że na Florydzie łapanie tzw. stopa jest zabronione prawem.
Ale rozwój technologii daje nowe możliwości i od kilku lat popularność zdobywa ulepszona i bezpieczniejsza forma autostopu – wspólne przejazdy. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto podczas wakacyjnych wojaży wybrać właśnie taki sposób podróżowania.

REKLAMA

  •  BRAK ANONIMOWOŚCI - skorzystanie z aplikacji wspólnego przejazdu jest dla uczestników bezpieczniejsze niż korzystanie z tradycyjnej formy autostopu, ponieważ pasażerowie i kierowca nie są dla siebie całkowicie anonimowi. Poza procesem rejestracji w budowaniu zaufania między użytkownikami pomaga system wzajemnej weryfikacji. W serwisie BlaBlaCar zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, po zakończonej podróży wystawiają sobie oceny. Są one potem widoczne dla całej społeczności i w ten sposób budują reputację użytkowników. Gorzej w tym przypadku mają osoby korzystające z serwisu po raz pierwszy, nie mające jeszcze udokumentowanej historii kontaktów.
  • NIEPRZYPADKOWI TOWARZYSZE - w przypadku podróży zaaranżowanej za pomocą platformy wspólnych przejazdów możemy dobierać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawykach, a nawet o zbliżonym poziomie rozmowności (stąd zresztą pochodzi nazwa serwisu BlaBlaCar - osoby „Bla” to osoby małomówne, a „BlaBlaBla” – bardzo rozmowne).

Zobacz też: Platforma wspólnych przejazdów, a wiarygodność kierowcy

  • PRZEJAZDY ZAGRANICZNE – dzięki serwisom wspólnych podróży, takich jak BlaBlaCar, można dotrzeć szybko i tanio do wybranego miejsca w Europie. Szczególnie teraz – w okresie wakacyjnym – wielu kierowców oferuje miejsca w swoich samochodach na międzynarodowych trasach.
  • NOWE ZNAJOMOŚCI – wspólna podróż sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Dzięki temu, że użytkownicy na podstawie ocen i opisów zamieszczonych w serwisie mogą wybrać osoby, z którymi chcą podróżować, taka wyprawa może być sympatycznym przeżyciem towarzyskim, umilającym kolejne kilometry.
  • NIEWIELKA OPŁATA – jedyną opłatą za przejazd jest proporcjonalna składka na benzynę. Dzięki temu koszt takiego przejazdu jest zwykle niższy niż przejazd pociągiem, autobusem, czy przelot samolotem.
  • OKAZJE - kto nie chciałby pojechać do Włoch czy Chorwacji za symboliczną złotówkę? W serwisach wspólnego podróżowania - podobnie jak u przewoźników lotniczych - można znaleźć prawdziwe okazje. W przeciwieństwie do linii lotniczych nie trzeba takich przejazdów rezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo wiele atrakcyjnych cenowo ofert pojawia się w serwisie na kilka dni, a nawet godzin przed podróżą.

Zobacz też: Korzystasz ze wspólnych przejazdów? Wiedz jak się zachować

  • ZNANY CZAS PRZEJAZDU - wspólne podróżowanie jest zaplanowane w czasie, podczas gdy czas „złapania stopa” trudno przewidzieć. Tradycyjny autostop to często długie czekanie na życzliwego kierowcę oraz kilka przesiadek. Serwis wspólnych przejazdów natomiast pozwala dokładnie zaplanować godzinę wyjazdu, dając pewność, że do celu dotrzemy na czas.
  • DOOR-TO-DOOR - kierowca i pasażer uzgadniają zarówno miejsce zbiórki, jak i miejsce docelowe, więc pasażer ma pewność, że nie zostanie wysadzony w szczerym polu czy też na obrzeżach miasta. Nierzadko zdarza się, że życzliwi kierowcy podwożą nawet pod same drzwi.

Serwisy internetowe, które coraz częściej zastępują tradycyjny autostop, opierają się na prostej idei - łączą kierowców mających wolne miejsca w swoim samochodzie z osobami, które chcą dostać się do tego samego miejsca, w zamian za składkę na paliwo. Z takiej formy transportu tylko z pomocą serwisu BlaBlaCar skorzystało dotąd ponad 8 milionów Europejczyków, którzy razem pokonali już grubo ponad 3 miliardy kilometrów a rocznie oszczędzają ponad 260 milionów EUR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: BlaBlaCar

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA