reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Platofrma wspólnych przejazdów, a wiarygodność kierowcy

Platofrma wspólnych przejazdów, a wiarygodność kierowcy

Coraz większa popularność platform internetowych łączących autostopowiczów z kierowcami podążającymi w tym samym celu wymusza pytania o bezpieczeństwo tego typu podróży. Jak ocenić wiarygodność kierowcy, na co zwrócić uwagę przed decyzją o wyruszeniu we wspólną podróż?

Wraz ze wzrostem popularności serwisów opartych na idei „sharing economy” reputacja zyskuje na znaczeniu. To na jej podstawie internauci decydują, z kim chcą współpracować i z czyich usług skorzystać. TaskRabbit, Airbnb, Couchsurfing, BlaBlaCar, czy eBay to niektóre przykłady serwisów które pozwalają na wymianę – odpłatną lub bezpłatną – dóbr i usług pomiędzy nieznajomymi osobami. Funkcjonują w oparciu o zaangażowane społeczności. Żeby mogły istnieć i skutecznie działać, ich użytkownicy muszą się darzyć wzajemnym zaufaniem. Szukając noclegu, środka transportu czy osoby do naprawienia pralki, coraz częściej korzystamy z sieci. Podejmując decyzje, z czyich usług skorzystamy, chcemy wiedzieć, czy dana osoba jest wiarygodna. Jak to sprawdzić?

Recenzja online staje się tym, czym polecenie usługodawcy przez znajomego w realnym świecie – tłumaczy Michał Pawelec. – Te rekomendacje składają się na reputację danego użytkownika w sieci. Osoby z wyższą reputacją są chętniej wybierane jako te, z którymi chcemy współpracować. Reputacja staje się niejako walutą XXI wieku, cennym kapitałem, którego nie chcemy tracić, bo możemy zamienić go na realne korzyści – dodaje Pawelec.

Zobacz też: Jak zająć dziecko w trakcie podróży samochodem?

Dostrzegając coraz większe znaczenie reputacji, jeden z serwisów wspólnych przejazdów wprowadził nową funkcjonalność – Poziomy Doświadczenia, które mają ułatwić użytkownikom z jednej strony budowanie własnej reputacji w serwisie, z drugiej strony pomóc wybrać idealnego towarzysza podróży. Każdemu użytkownikowi nadawany jest Poziom Doświadczenia, który wzrasta w zależności od intensywności i czasu trwania jego aktywności na stronie.

Poziom Doświadczenia kształtowany jest przez cztery czynniki: weryfikacja adresu e-mail i numeru telefonu, kompletność profilu, pozytywne oceny otrzymane od innych użytkowników oraz staż w społeczności. Im wyższy Poziom Doświadczenia danej osoby, tym większym zaufaniem cieszy się ona w społeczności portalu i tym chętniej jest wybierana jako potencjalny współpasażer lub kierowca.

Po wprowadzeniu w grudniu tej funkcji przez portal, elitarny poziom Ambasadora otrzymało kilkadziesiąt tysięcy użytkowników w całej Europie. Tytuł ten przysługuje użytkownikom z minimum rocznym stażem, po otrzymaniu 12 pozytywnych ocen. Kolejnych kilkaset tysięcy ma poziom Eksperta - do statusu Ambasadora wielu z nich brakuje tylko stażu. Tak jest też w Polsce – serwis działa u nas od niewiele ponad roku, więc z każdym dniem przybywa kierowców i pasażerów z najwyższym poziomem. Już teraz na najpopularniejszych trasach łatwo natknąć się na oferty przejazdów z Ambasadorami i Ekspertami. Każdy poziom wtajemniczenia zostaje wyraźnie oznaczony w profilu, co ułatwia dotarcie do nich potencjalnym współpasażerom.

Zobacz też: Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI/184 KM DSG


Źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Platofrma wspólnych przejazdów, a wiarygodność kierowcy
Platofrma wspólnych przejazdów, a wiarygodność kierowcy

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama