Formy prowadzenia działalności w Niemczech

Aleksandra Kłoczko
rozwiń więcej
Formy prowadzenia działalności w Niemczech.
Przedsiębiorca może wybrać jedną z wielu form działalności gospodarczej planując inwestycje w Niemczech. Formą najczęściej wybieraną przez zagranicznych inwestorów jest przedstawicielstwo bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czynniki wpływające na wybór formy prawnej

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na wybór odpowiedniej formy prawnej działalności gospodarczej powinien zadać i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Czy bezpośrednia działalność jest planowana w Niemczech?

Ile osób zamierza założyć firmę?

Czy formalności związane z założeniem firmy powinny być ograniczone?

Czy tylko osoby zakładające spółkę będą zarządzać przedsiębiorstwem?

Jaki jest kapitał własny?

Czy odpowiedzialność powinna być ograniczona?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Formy prawne działalności gospodarczej

Do najbardziej popularnych form prowadzenia działalności w Niemczech należą:

  • Przedstawicielstwo
  • Samodzielny oddział
  • Działalność na własny rachunek lub spółka osobowa
  • Spółka z ograniczona odpowiedzialnością
  • Spółka akcyjna

Tworzenie przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych

Przedstawicielstwo (Repräsentanz)

W Niemczech przedstawicielstwa firm zagranicznych są tylko częścią firmy macierzystej i nie posiadają osobowości prawnej. Ich działania ograniczają się do rozpoznania rynku i wspierania sprzedaży. Tego typu działalność nie wymaga rejestracji a do jej założenia wystarczy posiadać w Niemczech lokum oraz złożyć zawiadomienia w tamtejszym urzędzie ds. gospodarki albo w tzw. urzędzie porządkowym miasta lub gminy, w której działalność ma być prowadzona. Do głównych zalet tej formy prowadzenia działalności za granicą należą przede wszystkim niskie koszty oraz znikome zobowiązania wobec organów administracyjnych. Firma chcąca skorzystać z tej formy działalności na zagranicznym rynku musi być zarejestrowana w Polsce, przedstawicielstwo znajdujące się w Niemczech będzie musiało w konsekwencji nosić taką samą nazwę jak spółka-matka.

Samodzielny oddział (eingetragene Zweigniederlassung)

Samodzielny oddział oznacza wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej. Oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział w przeciwieństwie do przedstawicielstwa posiada osobny zarząd i księgowość; może również zawierać własne umowy, przy czym stojąca za nim firma zagraniczna odpowiada za zobowiązania. Bez zmian natomiast pozostaje wymóg rejestracji firmy w Polsce zanim otworzenie samodzielnego oddziału w innym państwie takim jak Niemcy będzie w ogóle możliwe.

Produkcja w Niemczech cieszy polskie firmy

Działalność na własny rachunek lub spółka osobowa (Einzelunter-nehmer)

Działalność na własny rachunek jest formą prawną prowadzenia działalności najczęściej stosowaną przez prawników bądź lekarzy, którzy prowadzą działalność pod własnym imieniem i nazwiskiem. Taka forma działalności prowadzona przez osoby fizyczne niestety jest dość ryzykowna ponieważ osoba posiadająca działalność na własny rachunek odpowiada całym swoim majątkiem za długi i zobowiązania. Działalność na własny rachunek jest również formą prowadzenia działalności jednoosobowej, zakładając taką formę działalności nie będziemy więc mogli zatrudnić współpracowników. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest spółka osobowa, którą może zawiązać kilka osób, wciąż jednak osoby te nie będą posiadały ograniczonej odpowiedzialności co z perspektywy finansowej jest bardzo ryzykowne. Zaletą takich form działalności jest brak wymogu posiadania odpowiedniego kapitału oraz niewielkie zobowiązania wobec organów administracyjnych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung- GmbH)

Jeżeli zależy nam aby podmioty gospodarcze oraz osoby indywidualne darzyły nas większym zaufaniem najkorzystniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Niemiec będzie spółka. Największym zainteresowaniem cieszy się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), która może być jedno lub wieloosobowa a założyciele mogą być osobami fizycznymi bądź prawnymi. Założenie spółki wymaga umowy potwierdzonej notarialnie oraz wpisu do rejestru handlowego w lokalnym sądzie. Spółka może być zawiązana poprzez podpisanie protokołu wzorcowego umowy spółki bądź poprzez sporządzenie nowego protokołu, który uwzględni indywidualne potrzeby.

Wymagany minimalny kapitał wynosi 25tys. euro (1euro dla spółki UG, gdzie kapitał jest gromadzony, aby ostatecznie spółka przekształciła się w GmbH). Wspólnicy są odpowiedzialni jedynie do wysokości zainwestowanego przez siebie kapitału, który może być pieniężny lub rzeczowy. Spółka może ponadto funkcjonować pod dowolną nazwą zakończoną skrótem GmbH, która zostanie zatwierdzona przez powołaną do tego celu niemiecką instytucję.

Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Spółka akcyjna (Aktiengesellschaft- AG)

Spółka akcyjna bez wątpienia cieszy się na rynku dużym zaufaniem, jednak prawo przy tej formie organizacyjnej wymaga wielu obowiązków administracyjnych a sama procedura zawiązania spółki jest skomplikowana. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 50tys. euro, wymogi formalne zakładają obowiązek walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zarządu i rady nadzorczej. Spółka akcyjna stanowi dlatego odpowiednią formę działalności gospodarczej jedynie dla większych przedsiębiorstw bądź dla tych które są nastawione na szybki rozwój.  Podobnie jak w przypadku GmbH, spółka akcyjna posiada osobowość prawną a odpowiedzialność jest ograniczona do majątku spółki. Dodatkowo akcje spółki mogą być notowane na giełdzie.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...