Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Monika Pązik
rozwiń więcej
Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy chętniej zawierają umowy o dzieło czy zlecenie, niż nawiązują stosunek pracy z pracownikami. Wynika to z konieczności redukcji kosztów w firmie. Umowy cywilnoprawne dają bowiem przedsiębiorcom sporo korzyści, nie generując nadmiernych kosztów.

Do najczęściej stosowanych umów cywilnoprawnych w obrocie gospodarczym jest umowa zlecenie i umowa o dzieło. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tych form zatrudnienia, gdyż są one zwolnione z większości obowiązków, jakie pracodawcy muszą spełnić przy umowie o pracę. Przede wszystkim umowy cywilnoprawne nie są objęte regulacjami kodeksu pracy, a jedynie kodeksu cywilnego. Przez umowę zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, czyli przynieść określony skutek (art. 734 § 1 kodeksu cywilnego). Natomiast umowa o dzieło należy do tzw. umów rezultatu, czyli zmierzających do osiągnięcia określonego efektu. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 kodeksu cywilnego).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mniej praw dla zleceniobiorców

Zleceniobiorcy oraz osoby wykonujące dzieło nie podlegają regulacjom zawartym w przepisach kodeksu pracy, a obowiązujących w stosunku do pracowników. W wyniku tego mają ograniczone prawa pracownicze. Nie będzie przysługiwać im:

  1. określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  2. płatny urlop wypoczynkowy,
  3. ochrona przed zwolnieniem,
  4. dodatek za pracę w nocy,
  5. rozliczenie nadgodzin

Największą korzyścią dla przedsiębiorców, a wadą dla zleceniobiorców jest łatwość w rozwiązywaniu umów cywilnoprawnych. Nie istnieje bowiem prawnie ustalony okres wypowiedzenia wskazanych umów, zatem o jego długości będzie przesądzała treść samej umowy i zawarte w niej postanowienia. Jeżeli bowiem w umowie strony nie określiły okresu wypowiedzenia, oznacza to, że mogą rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym.

Zobacz również: Specyfika umów cywilnoprawnych

Jednakże pracownikom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych należy zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca powinien obligatoryjnie przeprowadzić szkolenie bhp czy skierować pracownika na badania lekarskie. Co do zasady nie istnieje taki wymóg, jednak w przypadku, gdy osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych pracują w warunkach niebezpiecznych, to badania i szkolenia bhp będą obowiązkowe.

Kiedy nie można zawrzeć umowy cywilnoprawnej

Przedsiębiorcy, którzy szukają sposobów na redukcję kosztów zatrudnienia, chętnie zawierają umowy cywilnoprawne, często spełniające warunki właściwe dla stosunku pracy. Taka forma zatrudnienia jest niedopuszczalna i pracodawca zobowiązany jest obligatoryjnie zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę. Dodatkowo, zgodnie z art. 22 § 12 kodeksu pracy nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy. Przyjmuje się, że następujące cechy są właściwe dla stosunku pracy: pracownikiem jest osoba fizyczna, która zobowiązuje się do pracy w zamian za wynagrodzenie, przedmiotem umowy ze strony pracownika jest samo pełnienie (wykonywanie) pracy, przy wykonywaniu której nie jest on obciążony ryzykiem realizacji zobowiązania, obowiązany jest on świadczyć pracę osobiście, będąc w realizacji zobowiązania podporządkowany pracodawcy. (wyr. SA w Łodzi, III AUa 2070/13).

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, wówczas przedsiębiorca nie może zawrzeć umowy cywilnoprawnej z pracownikiem.

Zobacz: Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Korzyści dla przedsiębiorców

Poza wymienionymi wyżej zaletami umów cywilnoprawnych, przedsiębiorcy mogą również znaleźć korzyści w składkach do ZUS od tego rodzaju umów. Najbardziej korzystną finansowo jest umowa o dzieło, która nie podlega oskładkowaniu. Jeżeli jednak zawierana jest z własnym pracodawcą  to pod względem ubezpieczeniowym taka osoba będzie traktowana jak pracownik.

Umowa zlecenie, jeżeli jest jedynym tytułem do ubezpieczenia nie różni się wiele pod względem obciążenia finansowego od umowy o pracę. Zleceniobiorca będzie bowiem podlegał ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolnie zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, wówczas będzie finansowana ze środków finansowych zleceniobiorcy.

Najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy jest zawieranie umów zlecenie ze studentami do ukończenia przez niego 26 roku życia. Taka umowa nie skutkuje bowiem obowiązkiem ubezpieczeniowym.

Zobacz też: Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...