Kiedy wspólnicy spółki z o.o. mogą żądać wyłączenia wspólnika?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
wyłączenie wspólnika spółki z o.o. / Fotolia
Wspólnicy spółki z o.o. mają możliwość wyłączenia ze spółki innego wspólnika w przypadku spełnienia warunków określonych w Kodeksie spółek handlowych. O uprawnieniu do wyłączenia wspólnika decyduje m.in. suma udziałów posiadanych przez wspólników żądających wyłączenia ze spółki. Kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Ważne powody wyłączenie wspólnika w spółce z o.o.

Celem postępowania, którego podstawą jest art. 266 KSH jest zmiana składu osobowego spółki poprzez wyłączenie z niej wspólnika, którego dalsze pozostawanie w spółce, zagrażałoby interesom spółki lub usprawiedliwionym interesom pozostałych wspólników.

Wyłączenie wspólnika może mieć miejsce jedynie z ważnych powodów, przy czym nie ma znaczenia czy są to powody zawinione czy niezawinione. Przykładowo ważnym powodem, uzasadniającym wyłączenie jest niewykonywanie uchwał spółki, brak współdziałania przy ich podejmowaniu lub naruszenie lojalności wobec spółki. W niektórych przypadkach może być to również zła relacja interpersonalna wewnątrz spółki. Jednak ważne przyczyny muszą zachodzić jedynie u jednego wspólnika, a nie u kilku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Naruszenie zobowiązań wynikających z umowy spółki należy niewątpliwie zaliczyć do ważnych powodów uzasadniających wyłączenie wspólnika.

Przyczyny uzasadniające wyłączenie wspólnika mogą być również skatalogowane w umowie spółki. Katalog taki może mieć wpływ na rozstrzygnięcie sądu, jednakże sąd nie jest związany ustaleniami wspólników i może nie wziąć ich pod uwagę w trakcie procedowania.

Zmiana umowy spółki z o.o.

Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika?

Wspólnicy są uprawnieni do żądania wyłączenia innego wspólnika, gdy ich udziały reprezentują więcej niż 50% kapitału zakładowego spółki. Możliwe jest również (jeżeli umowa spółki tak stanowi) wystąpienia z powództwem o wyłączenie wspólnika, także mniejszej liczby wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. W takiej sytuacji powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy spółki.

Nie ma również żadnych przeszkód, aby z żądaniem wyłączenia wspólnika mógł wystąpić tylko jeden, większościowy udziałowiec. Powództwo musi być jednak wytoczone wobec wszystkich pozostałych wspólników oraz muszą być spełnione inne warunki z art. 266 KSH.

Wyłączenie „uciążliwego” wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sąd

W sprawie o wyłączenie wspólnika pozwanym jest wspólnik lub wspólnicy, co do których żąda się wyłączenia. Powodami są wtedy pozostali wspólnicy.

Jeżeli wyłączenia żąda mniejsza liczba wspólników, to wspólnicy, do których nie skierowano żądania, muszą być zapozwani i są jednocześnie pozwanymi co do ustalenia, czy pozwany wspólnik ma być wyłączony.

Współuczestnictwo powodów w sprawie o wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. jest współuczestnictwem koniecznym i jednolitym


Co dzieje się z udziałami wyłączonego wspólnika?

Po wyłączeniu wspólnika ze spółki udziały wspólnika wyłączonego zostają przejęte przez wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w chwili doręczenia pozwu. Odsetki również ustala się od dnia doręczenia pozwu. Co więcej sąd poza ceną przejęcia wyznacza termin, w ciągu którego wyłączonemu wspólnikowi ma być zapłacona cena przejęcia wraz z odsetkami.

Jeżeli w wyznaczonym przez sąd terminie nie zostanie wspólnikowi zapłacona cena przejęcia jego udziałów lub kwota stanowiąca równowartość nie zostanie złożona do depozytu, wyłączenie wspólnika staje się bezskuteczne. Wspólnikowi przysługuje wtedy roszczenie wobec wspólników, którzy chcieli go wyłączyć ze spółki o naprawienie wynikłej z tego tytułu szkody. Wyłączenie wspólnika staje się skuteczne dopiero w momencie przejęcia jego udziałów przez dotychczasowych wspólników lub osoby trzecie na mocy prawomocnego wyroku.

Zbywanie udziałów spółki z o.o. - ograniczenia

Przejęcie udziałów musi być zatem w całości przy czym traktuje się jako nabycie, a nie objęcie udziału. Jest to spowodowane tym, że udziały przejmowane już istnieją. Nabycie ma jednak w tym przypadku szczególną postać.

Wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być spowodowane bezpodstawną decyzją pozostałych wspólników. Z tych powodów zasadność decyzji wspólników została poddana przez ustawodawcę instancyjnej kontroli sądowej.

Umorzenie udziałów a wyłączenie wspólnika w spółce z o. o.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...