Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie

Monika Pązik
rozwiń więcej
Jak bezpiecznie przeprowadzić podział spółki kapitałowej przez wydzielenie?
Spółka kapitałowa może zostać podzielona na dwie bądź więcej spółek kapitałowych. Jednym z rodzajów podziału jest przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, czyli tzw. wydzielenie.

Czym jest podział spółki kapitałowej?

Podział spółki jest traktowany jako jedna z form jej przekształcenia i polega na przeniesieniu ze spółki dzielonej składników majątkowych (zarówno aktywów jak i pasywów) bez konieczności przeprowadzania likwidacji do istniejących już spółek bądź do nowo utworzonych z jednoczesnym rozwiązaniem spółki dzielonej. Podział przez wydzielenie charakteryzuje się natomiast tym, że spółka dzielona zachowuje swój byt prawny, w tym prawa i obowiązki. Samego podziału dokonuje się w zamian za udziały (akcje), które otrzymują wspólnicy spółki dzielonej. Zgodnie z art. 528 § 1 kodeksu spółek handlowych nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. W myśl tego przepisu nie jest również dopuszczalny podział spółek osobowych bądź spółek w likwidacji, które rozpoczęły podział majątku oraz spółek w upadłości.

Podział przez wydzielenie

Istnieją dwa rodzaje podziału spółek - przez rozdzielenie i wydzielenie. Pierwszy ze sposobów polega na tym, że spółka dzielona ulega likwidacji przez utratę osobowości prawnej. Jej majątek zostaje rozdzielony na dwie bądź więcej spółek już istniejących albo takich, które mają zostać zawiązane. Podział przez wydzielenie polega natomiast na rozdzieleniu majątku, natomiast proces podziału nie powoduje zakończenia działalności spółki, a jedynie jej ograniczenie. Ponieważ wydzielenie nie wiąże się z likwidacją spółki, a jedynie ze zmianą części wspólników. Należy pamiętać, iż wydzielenie nie łączy się z przyznaniem akcji bądź udziałów samej spółce dzielonej, bowiem udziały przypadają wspólnikom. W przypadku istniejących już spółek, wspólnicy spółki dzielonej otrzymują udziały/akcje w kapitale podwyższonym spółki przejmującej. W przypadku tworzenia nowej spółki, wspólnicy otrzymują udziały za wniesione składniki majątku. Zgodnie z art. 531 § 1 k.s.h. spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

Podział przez rozdzielenie

Podział przez wydzielenie nie tworzy między spółkami więzi kapitałowej, bowiem dokonywany jest jedynie częściowo, w zakresie majątku spółki dzielonej. Należy mieć na względzie, iż w przypadku podziału może być konieczne dokonanie obniżenie kapitału zakładowego i powstanie udziałów o niższej wartości niż 50 zł i akcji o wartości nie niższej niż 1 grosz. Jednakże nie będzie konieczności obniżania kapitału zakładowego w sytuacji, gdy kapitały rezerwowe i zapasowe spółki dzielonej przyznają możliwość dokonania wydzielenia bez przymusu obniżenia kapitału zakładowego. Wspólnicy spółki dzielonej mogą przejść do spółki nowo zawiązanej bądź spółek już istniejących, jednakże część z nich może pozostać w spółce dzielonej.

Wspólnicy spółki dzielonej mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółek przejmujących bądź spółek nowo zawiązanych dopłaty w gotówce nie przekraczające łącznie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki przejmującej bądź 10% wartości nominalnej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki nowo zawiązanej. Dopłaty spółki przejmującej są dokonywane z zysku bądź z kapitału zapasowego tej spółki.
Do skutecznego podziału spółki konieczne jest uchwalenie planu podziału. Zgodnie z art. 530 § 2 k.s.h. wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...